Vidzemes plānošanas reģions: Pašvaldību sadarbības veicināšanai nevajag veidot jaunu teritoriālo dalījumu
Kā aģentūru LETA informēja Vidzemes plānošanas reģiona administrācijas vadītāja Guna Kalniņa-Priede, VPR Attīstības padome 9.decembrī tika iepazīstināta ar VARAM ieceri veidot sadarbības teritorijas. Attīstības padome izteikusi kritiku par šo piedāvājumu, apgalvojot, ka pašvaldību sadarbība ir jāveicina, tomēr tai nav nepieciešams jauns teritoriālais iedalījums.
Tā kā arī VARAM pārstāvji neesot spējuši sniegt objektīvus un ekonomiskos aprēķinos balstītus argumentus sadarbības teritoriju izveidei, VPR Attīstības padome uzstāj, ka to vietā ir jāīsteno vairākos politikas dokumentos jau tagad atrunātais princips, ka pašvaldību sadarbība ir jāorganizē ar likumu noteiktajās teritorijās - plānošanas reģionos.
VPR koordinēta pašvaldību sadarbība jau ir būtiska daļa no "Vidzemes ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 2030" definētā optimālā attīstības scenārija, kā arī tas, ka pašvaldību sadarbība ir jāorganizē plānošanas reģioniem, ir apstiprināts arī Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2014.-2020.gadam, kur 348.punktā norādīts, ka "plānošanas reģioni veiks mazāko novadu pašvaldību un to iedzīvotāju iesaisti realizētajos ieguldījumu projektos, tādējādi vairojot attīstības sinerģiju starp visām apdzīvotajām vietām". Plānošanas reģioni kā pašvaldību sadarbību veicinošā institūcija ir norādīta arī Reģionālās politikas pamatnostādnēs 2013.-2019.gadam, atzīmēja Kalniņa-Priede.
VPR uzstāj, ka nepārprotami ir skaidrs, ka pašvaldību sadarbības veicināšanai nav nepieciešams veidot jaunu teritoriālo iedalījumu. Plānošanas reģioni ir atbilstoši, lai veicinātu pašvaldību sadarbību un ļautu uz reģioniem novirzīt arī atsevišķas valsts pārvaldes funkcijas, uzskata VPR.
Jau 2011.gada 3.martā Saeima savā paziņojumā atzina "par svarīgu mērķi uz plānošanas reģionu bāzes decentralizēt valsts pārvaldi", un VPR vienmēr ir apliecinājis gatavību pārņemt nepieciešamās valsts pārvaldes funkcijas, lai nodrošinātu valsts sniegto pakalpojumu pieejamību Vidzemes reģiona iedzīvotājiem, skaidroja Kalniņa-Priede.
Kā ziņots, VARAM ir uzsākusi diskusijas ar pašvaldībām un sociālajiem partneriem par sadarbības teritoriju izveidošanas principiem. Diskusijas plānots pabeigt līdz šā gada beigām. Ar lielu daļu pašvaldību pārstāvjiem konsultācijas jau ir notikušas. 2017.gada pavasarī plānots sagatavot priekšlikumu sadarbības teritoriju modelim.
Diskusiju laikā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) ar pašvaldību pārstāvjiem plāno pārrunāt sadarbības teritoriju izveidošanas mērķi, kā arī analizēt ieguvumus, kādus iedzīvotājiem un uzņēmējiem var sniegt pašvaldību mērķtiecīga sadarbība.
Uz sarakstu