Banner 980x90

Patmalnieks: Jūtams spiediens atkal izsniegt atļaujas elektroenerģijas pārdošanai obligātajā iepirkumā

Jānis Patmalnieks/ Foto: Evija Trifanova/ LETA
Jānis Patmalnieks/ Foto: Evija Trifanova/ LETA
Jūtams spiediens no atjaunojamās enerģijas nozares atkal izsniegt atļaujas staciju būvniecībai, kuras saražoto elektroenerģiju varētu pārdot obligātajā iepirkumā, aģentūrai LETA sacīja Ekonomikas ministrijas (EM) jaunais valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Jānis Patmalnieks.

Taujāts, kā EM cīnās ne tikai ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) radītajām sekām uz tautsaimniecību, bet arī ar problemātiskās sistēmas cēloņiem, viņš norādīja, ka viens veids ir iekšējas peļņas normas stacijām ieviešana.

"Tādā veidā mēs risinām, lai atbalsta apmērs nebūtu pārmērīgs. Pēdējās atļaujas stacijām par elektroenerģijas pārdošanu obligātajā iepirkumā beigsies nākamajā gadā, un sistēma fiksēsies. Tad varēsim redzēt, kādas ir patiesās izmaksas. Nākamgad reizē arī sāksies tendence, ka atsevišķām stacijām beigsies 10 gadu atbalsta periods un tās sāks iet ārā no atbalsta sistēmas," sacīja Patmalnieks.

Viņš piebilda, ka runa ir par 27 koģenerācijas stacijām. "Atbalsta sistēma nākamgad būs fiksēta un slēgta. Tajā pašā laikā mēs izjūtam ievērojamu spiedienu no atjaunojamās enerģijas nozares, ka šī atbalsta sistēma ir jāver vaļā un jāizsniedz jaunas atļaujas. Mēs šādu iespēju neredzam, kamēr kopumā neesam izvērtējuši to, kā mēs sasniegsim atjaunojamās enerģijas mērķus līdz 2030.gadam. Mēs redzam, ka līdz 2020.gadam mums nebūs nepieciešami papildu pasākumi, lai mērķus sasniegtu, taču jāskatās, kādi ir līdzekļi, ar kuriem mēs nākotnē sasniegsim atjaunojamās enerģijas mērķus. Tas ir darbs, kas nākamā gada laikā jāpaveic," klāstīja EM valsts sekretāra vietnieks.

Savukārt par fundamentālām pārmaiņām elektroenerģijas obligātā iepirkuma sistēmā patlaban esot pāragri spriest. "Pagaidām man ir pāragri spriest par kaut kādām fundamentālām pārmaiņām. Mēs izvērtēsim visas iespējas, kādas mums ir. Daļa no tām jau ir izmantota. Piemēram, atļaujas ir atceltas, iekšējās peļņas norma ir noteikta. Jāskatās, kādas mums vēl ir iespējas, lai sabiedrība kopumā, tostarp starptautiskajos tirgos konkurējošie uzņēmumi, pārmērīgi nemaksātu šajās subsīdijās," pauda Patmalnieks.

Elektroenerģijas obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem. Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam atbalstu īsteno publiskais tirgotājs, kura pienākumus no 2014.gada 1.aprīļa pilda "Latvenergo" meitasuzņēmums "Enerģijas publiskais tirgotājs".

Publiskais tirgotājs iepērk elektroenerģiju obligātajā iepirkumā no elektroenerģijas ražotājiem, maksā garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas. Minētās publiskā tirgotāja izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam kā OIK maksājumu. Obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas izmaksas OIK ietver tikai tajos gadījumos, kad obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas cena ir augstāka par elektroenerģijas tirgus cenu, kas ik stundu tiek noteikta elektroenerģijas biržā "Nord Pool". Obligātajā iepirkumā iepirktās elektroenerģijas cenas noteikšanas kārtību reglamentē Ministru kabineta noteikumi.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)