Līgo svētki ārzemnieku acīm: jautrība, ugunskuri un papardes zieds
Latvijā šie ir īpaši svētki, kuriem tiek piedēvētas arī dažādas burvestības, kas iesakņojušās folklorā jau no izseniem laikiem. Saulgriežu svētku svinēšanas tradīcijas ir saglabājušās arī citās valstīs, piemēram, Portugālē šajā naktī svin Festa junina, Krievijā - ночь Ивана Купалы, Zviedrijā – Midsommar u.c. Lai noskaidrotu, ko par Līgo svētkiem un ar tiem saistītajām tradīcijām domā ārzemnieki, Biznesa augstskolā "Turība" šis jautājums tika uzdots vairākiem ārvalstu studentiem.
Students no Uzbekistānas Bekzod Maksudkhonov stāsta: "Zinu, ka Latvijā šie ir seni svētki, ko latvieši mantojuši no saviem senčiem, taču ar to patieso nozīmi vēl neesmu iepazinies. Ir jauki, ka šī diena ir brīvdiena visiem iedzīvotājiem. Īpaši interesanti un saistoši man šķiet tas, ka šajos svētkos visi cenšas izbraukt no pilsētas, doties uz laukiem pie dabas, protams, patīk arī alus dzeršanas tradīcijas. Šie ir jautri svētki, patiesībā, vasaras laikā ikvieni svētki ir lieliski!"
Arī ārvalstu students Sher Ishankulov atzīst, ka nav iedziļinājies senākā vēsturē, lai noskaidrotu, kāpēc latvieši izsenis svinējuši Līgo svētkus, taču piebilst: "Zinu, ka šajos svētkos ir daudz tradīcijas, taču man vissaistošākā šķiet leģenda par to, ka Līgo naktī zied papardes, un, ka šis zieds ir jāmeklē."
Studente no Kazahstānas Shokhsanam Rassulmetova, kura ir svinējusi Jāņus Latvijā, uzsver: "Šajos svētkos man patika patiešām viss – pirmkārt jau latviešu tradīcijas, ugunskuri, atrašanās pie dabas, visa šī svētku atmosfēra kopumā, arī cilvēki, kuri svētkos ir īpaši jauki. Bija lieliski sēdēt apkārt ugunskuram, dziedāt latviešu dziesmas, tāpēc arī šogad plānoju svinēt Līgo svētkus kopā ar latviešiem, tikai šoreiz jau ASV."
Latviešu Līgo svētku tradīcijas ir patiešām bagātas, tāpēc biežāk būtu jāstāsta arī par šo tradīciju nozīmi un izcelsmi mūsu ārvalstu viesiem un draugiem.
Uz sarakstu