Lauksaimniekiem dalās viedokļi par SPRK piedāvāto sezonālo jaudu atslēgšanas risinājumu
Šonedēļ notika SPRK sēde par grozījumiem sistēmas pieslēguma noteikumos elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem. SPRK informēja par lēmumu attiecībā uz sezonālo jaudu atslēgšanas risinājumu, kas ļaus atteikties no sezonāli izmantojamām jaudām virs 100 ampēriem periodā līdz deviņiem mēnešiem, ierobežot obligātās iepirkumu komponentes (OIK) diferenciācijas negatīvos efektus no šā gada 1.aprīļa.
"Zemnieku saeimas" ieskatā SPRK lēmums attiecībā uz sezonālo elektroenerģijas pieslēgumu problēmas risināšanu novērsīs tikai daļas lauksaimnieku problēmas. "Neesam apmierināti ar SPRK pieņemto lēmumu. Tas, par ko mēs bažījāmies pirms nedēļas, ir apstiprinājies - piedāvājums problēmu atrisinās labākajā gadījumā tikai pusei lauksaimnieku un tas mums nav pieņemami. Tām saimniecībām, kurām pieslēguma strāvas lielums ir mazāks par 100 ampēriem, nebūs iespējams samazināt jaudu līdz deviņiem mēnešiem un tā ir liela daļa no Latvijā strādājošajām ģimenes saimniecībām," uzsvēra "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.
Pēc "Zemnieku saeimas" valdes priekšsēdētāja teiktā, negatīvi vērtējams arī tas, ka SPRK neatbalstīja priekšlikumus par jaudas samazināšanu līdz 10 mēnešiem un slodzes samazināšanu sākot ar 30%, nevis 50%. "Situācija pēc būtības nav atrisināta - tas ir kārtējais kosmētiskais remonts. (..) Ceram, ka tuvākajā laikā SPRK būs gatava atgriezties pie šī jautājuma," uzsvēra Lazdiņš.
Savukārt Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē (LOSP) pauda gandarījumu par sezonālo jaudu atslēgšanas risinājumu. LOSP ieskatā, pateicoties SPRK apstiprinātajai pieslēguma efektivitātei 7% apmērā un viena mēneša periodā, sezonāli lielu jaudu izmantojošie zemnieki un citi uzņēmēji nebūs spiesti turēt liekas pieslēguma jaudas nesezonā, kas saskaņā ar "Sadales tīkls" aprēķiniem samazinās viņu izmaksas par 3,1 miljonu eiro katru gadu. Tādējādi novērsta situācija, ka pēc deviņiem mēnešiem, piemēram, graudu kaltes īpašnieks, varētu palikt bez iespējas atjaunot nepieciešamo pieslēguma jaudu.
LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs gan uzsvēra, ka LOSP joprojām prasa izstrādāt un īstenot mehānismu par elektroenerģijas patērētāju pārmaksāto ar jaudu un OIK saistīto maksājumu kompensēšanu no 2018.gada janvāra, tostarp SPRK noteikumos paredzēt normu par atbalstu tajos gadījumos, kad lietotājs par saviem līdzekļiem ir izbūvējis jaunu pieslēgumu. LOSP rosina paredzēt, ka lietotājs nemaksā sistēmas pakalpojuma fiksēto maksu līdz atgūst jauna pieslēguma faktiskās izmaksas.
Tāpat LOSP uzstāj, ka jāsamazina sadales lietotāju grupas, lai ierobežotu izmaksu disproporciju starp dažādām spriegumu pakāpēm, kas radusies no OIK diferenciācijas. Priekšlikums ir sākotnēji apvienot līniju un kopņu tarifus. LOSP ieskatā arī jāsamazina kapitāla atdeve sadales sistēmas operatoriem, atbilstoši LOSP 2016.gadā SPRK iesniegtajiem priekšlikumiem un papildus jāanalizē, kā samazināt sistēmas operatora izmaksas. Elektroenerģijas ražotājiem jāuzliek par pienākumu maksāt sistēmas pakalpojumus tādā pašā apmērā kā patērētājiem. Iepriekš minētie risinājumi ievērojami samazinātu patērētāju izmaksas, kas saistītas ar sadales tarifu un OIK reformu un veicinātu reģionālo komersantu konkurētspēju.
Kā ziņots, SPRK ir izstrādājusi grozījumus sistēmas pieslēguma noteikumos elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem un izsludināja publisko konsultāciju par attiecīgo grozījumu projektu.
"Lai sistēmas lietotājs varētu samazināt pieslēguma atļauto slodzi uz laiku līdz deviņiem mēnešiem, priekšlikumi galvenokārt ir izteikti tieši attiecībā uz kritēriju izpildi, uz kā pamata sistēmas lietotājs var samazināt pieslēguma atļauto slodzi. Priekšlikums ir noteikt, ka pieslēguma noslodze vismaz vienu mēnesi pēdējā gada laikā ir bijusi vismaz 7%, nevis 15% trijos mēnešos, kā to paredz esošā grozījumu projekta redakcija izsludinātajā publiskajā konsultācijā. Vienlaikus ieinteresētās puses lūdz izvērtēt iespēju noteikt atļautas slodzes samazinājumu mazāku par 50%, ko pašlaik neparedz grozījumu projekta redakcija," iepriekš skaidroja SPRK pārstāve Ieva Bethere.
Tāpat ziņots, ka Ekonomikas ministrija meklē risinājumus OIK sloga samazināšanai, tostarp ir būtiski samazināts atbalsts TEC-1 un TEC-2 stacijām, kā arī pārbaudītas 39 koģenerācijas stacijas attiecībā uz pārkāpumiem un 21 stacijai atcelta atļauja. Norit darbs arī pie OIK diferenciācijas. EM arī piedāvā, ka sezonāli strādājošajiem elektroenerģijas lietotājiem no 1.aprīļa būs iespēja atteikties no pieslēguma uz laiku līdz deviņiem mēnešiem, atjaunojot to vēlāk par nebūtiskām tehniskām izmaksām.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka saskaņā ar biedrības "Zemnieku saeima" vēstīto daudziem lauksaimniekiem elektroenerģijas rēķini kopš šā gada sākuma ir palielinājušies par 40-80% jeb par 50 līdz 600 eiro mēnesī.
Uz sarakstu