Gerhards: Sadarbības teritorijas atvieglos iedzīvotājiem valsts un pašvaldību pakalpojumu saņemšanu
Ministrs pauda, ka likumā jau ir ierakstīts vārds "apriņķis", un pašreiz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nāk ar priekšlikumu definēt, ka apriņķis ir sadarbības teritorija, kurā pašvaldības kopīgi var risināt jautājumus par izglītību, veselību, drošību, civilo aizsardzību, kultūras pasākumiem.
Dažādība iedzīvotāju skaitā ir ļoti liela, tāpēc tā rada daudz jautājumus iedzīvotājiem, kur vērsties dažādu jautājumu gadījumā, piemēram, sūtot bērnu uz skolu, veidojot biznesu, pārceļoties, ceļot māju vai citos gadījumos. Sadarbības teritorijas šo jautājumu atvieglos.
Gerhards pauda, ka daļa pašvaldības jau tagad sadarbojas dažādos jautājumos - izglītībā, būvniecībā un citos jautājumos. Pašreiz pašvaldības var izvēlēties sadarboties vai nesadarboties un tas ietekmē iedzīvotājus, kuri nevar saprast, kur saņemt nepieciešamo pakalpojumu. Turpmāk plānots, ka būs skaidri iezīmēti principi par to, kā pašvaldību sadarbībai jānotiek. Tiks izveidota konkrēta procedūra, iesaistoties arī valsts struktūrām.
Sadarbību teritorijas tiek veidotas ap vēsturiskajiem reģionālajiem un attīstības centriem. Tā kā dažādas valsts iestādes savas filiāles ved ārā no reģioniem, tad, veidojot sadarbības teritorijas, klientu apkalpošanas centros tiks nodrošināta valsts un pašvaldību pakalpojumu saņemšana. Gerhards uzsvēra, ka šajos centros cilvēks varēs saņemt visus nepieciešamos pašvaldības un valsts pakalpojumus, kas saistīti ar nodokļiem, sociālo atbalstu un citām sfērām.
Jau ziņots, ka lielākā daļa pašvaldību konceptuāli neiebilst veidot 29 sadarbības teritorijas, šonedēļ Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijā deputātus informēja VARAM pārstāvji. VARAM konsultējās ar pašvaldībām par sadarbības teritoriju modeli, un secinājusi, ka sadarbības teritoriju izveide attaisnosies tikai gadījumā, ja to respektēs pārējā valsts pārvalde reģionos, tādējādi iesaistītās institūcijas ar pašvaldībām sadarbosies, līdz ar to jāsāk ar valsts institūciju reģionālā izvietojuma sakārtošanu.
Vienlaikus daļa pašvaldību šajā iecerē saskatot slēptu administratīvi teritoriālās reformas otro kārtu.
Lai šo ieceri īstenotu, valdībai būtu jānodod izskatīšanai Saeimā attiecīgais likumprojekts, institūcijām jāsāk pielāgot savu darbību sadarbības teritoriju ietvaram. Savukārt no 2018.gada sadarbības teritorijā izveidojama konsultatīvā padome, kuras uzdevums būtu saskaņot pašvaldību un citu valsts iestāžu darbību attiecīgajā apriņķī.
Uz sarakstu