Drošības eksperts: Lielbritānijas lēmums nebūs drauds Latvijas drošībai
Hiršs aģentūrai LETA skaidroja, ka Krievijai ir izdevīgi, ka Eiropa, ASV un NATO nav vienoti, bet ir sašķelti. Līdz ar Lielbritānijas referendumu par izstāšanos no ES liela uzmanība ir novērsta no Krievijas. "Skaidrs, ka pašlaik ar "Brexit" ES ir ļoti novērsta no Krievijas. Briti līdz šim bija viena no tām valstīm ES, kas ir viskritiskākā pret Krieviju. Turklāt briti ir arī stratēģiskais partneris Baltijai un Polijai. Ar "Brexit" tā nometne, kas ir Baltijas pusē, kas kritiski raugās uz Krieviju, kļūs vājāka. Tādā ziņā tas mums nāk par sliktu," uzsvēra pētnieks.
Hiršs prognozēja, ka tālāk iespējami vairāki scenāriji. Optimistiskākais scenārijs paredzētu, ka Lielbritānija vienojas ar ES par attiecību uzturēšanu līdzīgi kā ar Šveici vai Norvēģiju."Ārpus ES, bet defacto ir ES," uzsvēra eksperts.
Savukārt sliktākais scenārijs, no kā visi baidās, paredzētu, ka tagad sāksies līdzīgi referendumi citās ES dalībvalstīs un ES paliktu daudzreiz vājāka. "Tas Baltijai būtu vissliktākais variants, ja ES sašķeltos vēl vairāk. Un tas, protams, nenāktu par labu mūsu drošībai," uzsvēra Hiršs.
Lielbritānija, protams, paliek NATO, taču šobrīd tāpat nav skaidrs, cik lielā mērā drošības aspekti līdz ar Lielbritānijas iedzīvotāju lēmumu mainīsies. Tāpat ir grūti pateikt, vai Lielbritānija pēc izstāšanās no ES gribēs ieguldīt savus resursus Baltijas drošībā, taču šobrīd britu vēlētāju lēmums nav drauds Latvijas drošībai.
Noslēgumā eksperts arī norādīja, ka iepriekš izskanējušās runas par Eiropas armijas izveidošanu nekad nav bijušas īpaši reālas, taču tagad "tās pilnībā aiziet pēdējā plānā".
Uz sarakstu