Banner 980x90

LM: Pagājušais gads valsts sociālās aprūpes centros iezīmējās ar lielu darbinieku mainību

Rīga, 20.febr., LETA. Pagājušais gads valsts sociālās aprūpes centros iezīmējās ar lielu darbinieku mainību, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā sacīja Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Indra Kārkliņa.

Viņa sacīja, ka bieža darbinieku mainība atstāj ietekmi uz sniegto pakalpojumu kvalitāti, kā arī uz bērniem un cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem nozīmīga ir "piesaistes persona". Nav normāli, ka katru mēnesi pie šiem cilvēkiem nāk jauns aprūpētājs, piebilda LM pārstāve.

Pēc Kārkliņas teiktā, vislielākā kadru mainība ir tieši zemāk atalgoto amatu grupās, tostarp bieži mainās aprūpētāji, sociālie aprūpētāji un arī medicīnas personāls. LM valsts sekretāra vietniece skaidroja, ka atalgojums šiem darbiniekiem ir zems, tāpēc nereti viņi izvēlas strādāt darbos, kuros atalgojums ir kaut par 50 eiro lielāks.

Tāpat Kārkliņa norādīja, ka cilvēkresursu trūkums ir izteikts reģionos, kur gan "fiziskā darba darītājus" ir iespējams atrast, bet trūkst ergoterapeiti, ārsti un medicīnas personāls kopumā.

Šogad līdz ar budžeta pieņemšanu atalgojumu valsts sociālās aprūpes centru darbiniekiem iecerēts palielināt, un, kā Sociālo un darba lietu komisijas sēdē norādīja Finanšu ministrijas pārstāve, 2019.gada budžetā 4,8 miljoni eiro sociālo darbinieku algām iezīmēti, - ja Saeima šo projektu atbalstīs, darbinieku atalgojums tiks palielināts.

Šogad plānotais finansējums tiks atvēlēts tieši sociālās aprūpes darbiniekiem un atbalsta personālam. Saskaņā ar LM aprēķiniem atalgojums valsts sociālo aprūpes centru darbiniekiem no vidēji 576 eiro bruto pagājušajā gadā pieaugs līdz vidēji 713 eiro šogad.

Kā skaidroja Kārkliņa, sociālās aprūpes darbiniekiem algas nav celtas kopš 2014.gada, turklāt, tā kā finansējums ministrijai piešķirts tikai saistībā ar minimālās algas celšanu, atalgojuma palielinājumu ilgstoši saņēma tieši zemāk kvalificētas darbaspēks. Šī iemesla dēļ šogad salīdzinoši lielāku pieaugumu saņems to amata kategoriju pārstāvji, kuri ilgstoši nav saņēmuši nekādu atalgojuma pieaugumu.

Uz deputāta jautājumu, vai atalgojuma palielināšana palīdzēs noturēt sociālos darbiniekus valsts sektorā, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris atbildēja apstiprinoši.

Keris norādīja, ka pērn atalgojuma jautājums bijusi ļoti nokaitēta problēma, kuru izdevās atrisināt ar solījumu, ka 2019.gadā atalgojuma jautājums tiks risināts, un cilvēki šo soli ļoti gaida.

Tāpat LVSADA vadītājs skaidroja, ka ilgstoši pastāvējusi būtiska atšķirība starp sociālās un veselības aprūpes darbiniekiem, radot iespaidu, ka sociālās aprūpes darbinieks ir "zemākas kategorijas", kaut arī tā, protams, neesot. Keris norādīja, ka ar piešķirto papildu finansējumu tiks izlīdzinātas ārstniecības un sociālās aprūpes personāla atalgojuma atšķirības.

Kā ziņots, 2019.gada budžeta projektā, kuru valdība Saeimā plāno iesniegt marta sākumā, LM iecerētajām prioritātēm tiks atvēlēti 8,6 miljoni eiro, un no šiem līdzekļiem 4,8 miljoni eiro nepieciešami atalgojuma palielinājumam valsts sociālo aprūpes centru darbiniekiem no 1.aprīļa.

Trešdien Latvijas budžeta plāna projekts 2019.gadam nodots saskaņošanai Eiropas Komisijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)