Ko apskatīt Viļa Plūdoņa memoriālajā muzejā "Lejeniekos"?
Vēsture
Vilis Plūdons, īstajā vārdā Vilis Lejnieks dzimis 1874. gada 9. martā Bauskas apriņķa Pilsmuižas "Lejenieku" māju saimnieka Jāņa Lejnieka ģimenē Zemgalē. Pateicoties tam, ka viņa vecmāmiņa bijusi liela tautas dziesmu, pasaku un nostāstu zinātāja, interese par stāstu darināšanu Vilim radusies jau agrā bērnībā; apdāvināto bērnu ļoti iespaidoja arī dzimto māju apkārtne, krāšņie, mežiem apaugušie Mēmeles līči. Bērnībā iemantotā mīlestība pret dabu vēlāk izpaužas viņa daiļradē, aprakstot dabas gleznas, īpaši ūdeņus.
Plūdons savas dzimtās mājas atpirka 1912. gadā, pārvēršot to par plaukstošu saimniecību; padomju gados tā gan piedzīvoja panīkumu, saglabājot vien memoriālo telpu. Vēlāk, jau 1959. gadā "Lejeniekus" ieskaitīja memoriālo māju sarakstā un ēkā tika veikts kapitālremonts. 1966. gada 5. jūnijā atklāja pirmo ekspozīcijas telpu un uzstādīja memoriālo piemiņas plāksni pie muzeja.
Pavisam nesen muzejā noslēdzies vairāk nekā 200 tūkstošu eiro vērts projekts, kura ietvaros atjaunotas saimniecībā esošā klēts un ratu novietne. Muzeja ļaudis "Lejeniekus" plāno attīstīt ne tikai kā labi zināmā tautas dzejnieka muzeju, bet arī kā piemēru tam, kā senos laikos savās lauku sētās saimniekojuši zemgalieši.
Ko muzejā apskatīt?
Memoriālajā muzejā ierīkota ekspozīcija, kas veltīta dzejnieka darbam, dzīvei un daiļradei. Izveidotas un uzstādītas vairākas tematiskās planšetes, kurās ietverts stāstījums par dzejnieka dzīvi, biogrāfijas fakti, vēsturiskās fotogrāfijas un laikabiedru liecības.
Lauku sētas ratnīcā apskatāma ratu kolekciju, bet klētī – tā laikmeta lauksaimniecības darba rīki un tehnika; ar abām restaurētajām ēkām muzejs tika papildināts 2017. gadā, saņemot atbalstu no Bauskas pašvaldības un Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai. Ar "Latvijas valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2017" finansējumu izveidota klēts un kūts ekspozīcija, bet ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu restaurēti priekšmeti vāgūža ekspozīcijai.
Mazākajiem muzeja apmeklētājiem jo sevišķi patiks koktēlnieka P. Studenta veidotā zaķu saime, kas sagaida viesus pie Zaķīšu pirtiņas. Plūdoņa taka gar Mēmeli ved uz dzejnieka iemīļoto darba vietu pie Jautrā strauta. Netālu atrodas arī Plūdoņa kapsēta, kurā apglabāts dzejnieks un viņa tuvinieki.
Muzejs turklāt piedāvā ne tikai "Lejenieku" apskati un ekspozīcijas dzīvojamajā mājā, klētī un ratnīcā, bet arī pasākumus jaunlaulātajiem, dažādas programmas tūristu grupām un kolektīviem, kā arī dažādu tradicionālu pasākumu svinības, piemēram, Viļa dienas maijā, Gadskārtu svētkus un citas.
Uz sarakstu