Kāpēc teikums "Es to noteikti izdarīšu rītdien" nostrādā pretēji?
Pēc psihologu pētījuma šāda rīcība izraisa tikai vēl lielāku nevēlēšanos izpildīt plānoto. Cilvēki, kuri cenšas sevi norobežot no dažādiem uzmanības novērsējiem, bieži vien panāk pretējo. Šāda veida iepriekš noteikšana tikai padara darāmo vēl kaitinošāku. Pie šādiem secinājumiem nonākuši psihologs no Izraēlas Liads Uciels (Liad Uziel) un viņa kolēģis no ASV Roijs Būmeisters (Roy Baumeister) savā personības un sociālās psiholoģijas pētījumā.
Dilēmu iespējams atrisināt, izmantojot klasisko, daudziem tik ierasto "darāmo darbu sarakstu".
Uzmanības novērsēji uzglūn no katra stūra, vēl vairāk jādisciplinē sevi no sociālo tīklu izklaides. Gana populārs ir uzskats, ka lielākie prokrastinētāji un tūļas ir tie, kas nespēj tikt galā ar dažādiem darbiem, respektīvi, tie, kuri neko nekad nevar laicīgi paveikt, bet pēc pētījuma rezultātiem apgalvojums neatbilst patiesībai. Iepriekš minētā psiholoģijas pētījuma dalībnieki, kuri bija sev skaidri iepriekš noteikuši saņemties un izpildīt darāmo darbu, savā apņēmībā tomēr izgāzās. Psihologi apgalvo, ka pie vainas ir tieši vēlme pēc paškontroles, kas izraisa šo efektu. Šo secinājumu pierādīja pētījumā veiktā manipulācija ar dalībniekiem. Dalībnieki, kuri jau iepriekš bija disciplinēti, tika motivēti uz vēl lielāku sparu veikt kādu apnicīgu uzdevumu. Gala rezultāti bija pārsteidzoši, jo dalībnieki izgāzās ar savu pašmotivāciju veikt noteiktos apgrūtinošos uzdevumus.
Pastāv cerība sevi tomēr disciplinēt ar "darāmo darbu sarakstu", kurā īsi jāietver galvenos punktus, kurus var izpildīt vienas dienas ietvaros. Kā iemeslu šī vienkāršā paņēmiena efektivitātei psihologs R.Būmeisters min iespaidu, ka darbi jau gandrīz padarīti. No otras puses tas aiztaupa ilgo prātošanu par problēmu, bet Jūs to vienkārši izdarat. Kā arī šādi saraksti liek fokusēties uz vienu darāmo lietu, kas atvieglo cilvēka ierasto rakstura vājību - novērst uzmanību.
Uz sarakstu