Ja dzimumzīme mainījusi izmēru vai krāsu, jādodas pie dermatologa

Vasaras beigas un rudens sākums ir īstais brīdis, kad parūpēties par savas ādas veselību un novērtēt tās stāvokli, kas saules ietekmē var būt izmainījies. Visbiežāk tas attiecas tieši uz dzimumzīmēm līdzīgiem veidojumiem. Ja neilgā laika posmā veidojums ir izmainījis savu formu, struktūru vai pat krāsu, tie ir brīdinoši signāli, ka nepieciešama dermatologa konsultācija.

Profilaktiskas pārbaudes ādas stāvokļa uzraudzībai
Ādas un dzimumzīmju saudzēšana, aizsargāšanu no UV stariem, kā arī regulāras dzimumzīmju pārbaudes, ir labākais veids, kā ikvienam samazināt iespēju sastapties ar ādas saslimšanām, tajā skaitā arī ļaundabīgiem veidojumiem. Tos var diagnosticēt jau agrīni, tāpēc ir būtiski regulāri doties pie dermatologa. Gadījumos, kad tiešām ir darīšana ar nelabvēlīgiem veidojumiem, savlaicīga diagnostika dod iespēju pilnībā uzveikt saslimšanu. Īpaša piesardzība un biežākas pārbaudes ieteicamas tad, ja:

  • jau ir bijušas ādas onkoloģiskās saslimšanas;
  • ja ģimenē kādam bijusi melanoma;
  • ja ir gaiša āda, kas saulē ātri apdeg;
  • ja uz ķermeņa ir daudz dzimumzīmju un citu veidojumu;
  • ja daudz laika pavada saulē, darbs ir ārpus telpām;
  • ja intensīvi sauļojas gan dabiskā saulē, gan solārijā;
  • ja bijuši saules radīti apdegumi.

Kā pašam mājās veikt dzimumzīmju apskati
Ikviens pats var mājas apstākļos novērot savas dzimumzīmes – spoguļa priekšā apskatīt tās, novērtējot pēc vairākiem kritērijiem. To vēlams darīt ik pēc vairākām nedēļām, lai varētu zināt, vai šajā laika posmā nav notikušas kādas izmaiņas. Jāpievērš uzmanība dzimumzīmes izmēram, krāsai, tās virsmai. Lūk, galvenās pazīmes, kuras nedrīkst ignorēt.

Mainījies izmērs. Dzīves laikā dzimumzīmes var nedaudz mainīt savu izmēru, bet parasti tas nenotiek strauji. Ja dažu nedēļu vai mēnešu laikā dzimumzīme ir manāmi “izaugusi”, tad ir pamats bažām. 

Nav simetriska. Vesela dzimumzīme ir simetriska, visas tās malas ir vienlīdz labi redzamas. Ja dzimumzīme nav simetriska, ja malas ir izplūdušas un nevienmērīgas, arī tad nepieciešama pārbaude.

Tā asiņo vai zvīņojas. Ja novērotas kādas no šīm pazīmēm, dzimumzīme vai veidojums noteikti jāparāda ārstam. Dermatologs veiks dermatoskopiju un izvērtēs, vai ir pamats uztraukumam. Vajadzības gadījumā nozīmēs papildu pārbaudes.

Ir vairāk nekā divās krāsās. Parasti dzimumzīme ir ne vairāk kā divās krāsās, bet visbiežāk tikai vienā. 

Ja kaut viena no šīm pazīmēm tiek konstatēta, bez vilcināšanās ir jāsaņem dermatologa konsultācija. Ārsts veiks ādas veidojuma apskati daudzkārtējā palielinājumā, lai noteiktu, vai tas ir kaut kas ļaundabīgs.

Kā notiek dzimumzīmju pārbaude 
Sākumā dermatologs veic ādas veidojumu vizuālu apskati un dermatoskopiju, kas ļauj ievērojamā palielinājumā apskatīt veidojumu, novērtējot tā stāvokli. Vajadzības gadījumā tiek nozīmētas tālākas pārbaudes ar iekārtām, kas ļauj iegūt vēl precīzāku informāciju un pat simtkārtēju palielinājumu. Var tikt veikta arī siaskopija, kas nosaka veidojuma aktivitāti dziļumā. Pārbaudes nav sāpīgas un neaizņem daudz laika, tāpēc no tām noteikti nevajag baidīties. Tas ir labākais un efektīvākais veids, kā pārbaudīt savu ādas veselību un pat izglābt dzīvību, jo ādas onkoloģiskajām slimībām ir tendence sākuma stadijā noritēt bez specifiskiem simptomiem, tos var atpazīt tikai pieredzējis ārsts.

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu