Būtiski noteikumi, kurus ievērot Kuldīgas Zilā karoga pludmalē
Nepārvērtēt spēkus
Ikvienam objektīvi jāizvērtē savas peldēšanas prasmes, nepārvērtējot spēkus. Glābējs Aivars Ansons iesaka: "Dižošanās ar to, ka vari aizpeldēt vistālāk vai pārpeldēt pāri upei, nav tā vērta, lai riskētu ar savu dzīvību. Turklāt, ja iepriekšējā sezonā varēji pārpeldēt upi, tas vēl nenozīmē, ka vari to izdarīt arī šobrīd." Nepazīstamā vietā glābējs aicina uzreiz ūdenī nelēkt. Vispirms jāpārliecinās, vai ūdens tilpnes gultnē nav kādi akmeņi, nogrimuši asi priekšmeti, pret kuriem, lecot no augstuma, var gūt savainojumus. "Ja esi pārkarsis saulē, ūdenī jāiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, jo var sākties krampji. Ūdenī nevajag jokojoties skaļi saukt "Palīgā! Slīkstu!", jo situācijā, kad tiešām būs vajadzīga palīdzība, neviens vairs nepievērsīs uzmanību," aicina Ansons Peldēt nepratējiem uz ūdens palīdzēs noturēties tikai speciālā peldveste. Savukārt piepūšamie peldlīdzekļi (riņķi, matracīši, bumbas u.c.) noder tikai rotaļām. Īpašu uzmanību jāpievērš pašiem mazākajiem.
Ventas rumbas šķērsošana
Vienmēr atradīsies cilvēki, kuriem Eiropā platākā ūdenskrituma Ventas rumbas pāriešana sagādās vēlmi, asas izjūtas vai jaunu pieredzi. Glābējs atzīst, ka šo izpriecu nevar ne aizliegt, ne arī atļaut. Rumbas šķērsošana ir gandrīz katra iebraucēja un arī daudzu vietējo iedzīvotāju neatņemama vasaras izprieca. "Iegūtais adrenalīns un apziņa, ka esi šķērsojis platāko ūdenskritumu Eiropā, ir pietiekams iegansts šo bīstamo izaicinājumu pieņemt. Tomēr ir daži ieteikumi, lai nenotiktu nelaime. Ūdens mainīgā līmeņa un spēcīgās straumes, kā arī nelīdzenās un slidenās virsmas dēļ, pārvietošanās pa rumbu ir ļoti bīstama maziem bērniem, kā arī bērniem, kas atrodas pieaugušajiem uz pleciem," informē Ansons.
Mārtiņsalas glābēju atbildības zona ir pludmale, nevis rumba, kā daudziem var šķist. Tomēr glābēji reaģē uz nelaimi arī ārpus pludmales. Peldēšanās un lēkšana rumbas labajā pusē (Mārtiņsalas peldvietas pusē) ir daudzu atpūtnieku vasaras izprieca. Tomēr rumbas otra puse glābējiem sagādā vislielākās bažas. Tur nepeldas vietējie, bet gan iebraucēji. Rumbas kreisajā krastā arī šogad ir nācies doties palīgā vairākiem nelaimē nonākošajiem.
Trīs nesaprotamas zīmes
"Katra cilvēka vēlmes ir individuālas. Viens grib pludmalē atpūsties kopā ar suni, cits karstajā dienā iedzert vēsu alu, bet dažs ir vienkārši atnācis svaigā gaisā uzpīpēt. Tomēr Zilā karoga pludmalē šīm nodarbēm nav vietas," saka Ansons. Lai arī cik gudrs un miermīlīgs būtu dzīvnieks, tomēr neprot dabiskās vajadzības nokārtot šim nolūkam paredzētā vietā. Ansons papildina: "Tāpat sakošanas vai sabiedēšanas iespējamība ir ļoti liela, jo jāsaprot, ka neviens nevar garantēt suņa reakciju vietā, kur cilvēki atpūšanas, laiskojas, smejas un skraida bērni."
Jau sen ir zināms, ka smēķēšana lielāko kaitējumu nodara apkārtējiem, nevis pašam smēķētājam, tāpēc ir skaidrs, ka smēķēt pludmalē nav pieļaujams. Arī izmestie izsmēķi pludmalē rada vides piesārņojumu. Alkohols un ūdensprieki ir kategoriski nesavienojamas lietas.
Atstāto mantu glabātuve
Tā kā Mārtiņsalas pludmale ir ļoti pieprasīta un atpūtnieku ir gana daudz, tad nereti tiek atrastas kādas atpūtniekiem piederošas mantas. To ir daudz, un tās visas ir pieejamas glābēju dienesta telpās. Šobrīd tur savus īpašniekus gaida trīs optiskās brilles, kā arī dažādas drēbes, bērnu pulkstenis, rotaslietas un ūdenī mircis mobilais telefons.
Uz sarakstu