Zobu higiēna – kāda tai nozīme un kad to veikt
Zobu higiēnists ir tas speciālists, kurš veic zobu higiēnas procedūru. Šajā procedūra ietilpst mīkstā un cietā aplikuma noņemšana no zobu virsmas un grūti aizsniedzamajām vietām, kā arī zobu pulēšana un diegošana.
Zobu higiēna ir mutes ģenerāltīrīšana
Zobu higiēnu varētu salīdzināt ar ģenerāltīrīšanu mājā. Mēs taču māju uzkopjam arī ikdienā, bet vismaz dažas reizes gadā mājoklis tiek iztīrīts tā pamatīgi – visi kaktiņi, stūrīši, pagultes un skapjaugšas. Tas pats zobu higiēnas laikā notiek mutē – tiek veikta pilnīga un pamatīga mutes dobuma tīrīšana.
Pie zobu higiēnista jau no pirmsskolas vecuma
Zobu higiēnists jāsāk apmeklēt jau pirmsskolas vecuma bērniem, lai jau pašus pirmos zobiņus rūpīgi koptu un saglabātu tos veselus pēc iespējas ilgāk. Tas arī palīdz bērniem veidot pareizus zobu kopšanas paradumus jau kopš mazotnes. Zobu higiēnists arī ir speciālists, kurš palīdz maziem bērniem pierast pie tā, ka mutē kaut kas tiek darīts, bērns pierod pie vides, iemācās turēt vaļā muti, nebaidīties no procedūrām.
Zobu higiēnists ir jāapmeklē visa vecuma cilvēkiem – gan maziem, gan lieliem. Arī gados veciem cilvēkiem, kuriem varbūt jau ir protēzes un mutē ir tikai daļa savu zobu.
Cik bieži? 1–2 reizes gadā
Speciālisti iesaka zobu higiēnistu apmeklēt ideālā gadījumā divas reizes gadā, bet obligātais minimums būtu viena reize gadā. Tas būtu optimālais higiēnas procedūru apjoms, lai uzturētu mutes dobumu labā stāvoklī. Protams, tas, cik ātri veidojas aplikums un zobakmens, atkarīgs arī no katra cilvēka individuālajiem faktoriem. Ja ir nepieciešamība, zobu higiēnistu noteikti var apmeklēt arī biežāk.
Vizīti pie zobu higiēnista vislabāk ieplānot neilgi pirms vizītes pie zobārsta. Tādā veidā mutes dobums tiks sagatavots zobu pārbaudei un labošanai, ja tāda ir nepieciešama. Zobārsts daudz labāk varēs pamanīt pat niecīgus bojājumus un to pirmās veidošanās pazīmes.
Kur apmeklēt zobu higiēnistu
Zobu higiēnista pakalpojumi pieejami gandrīz jebkurā zobārstniecībā. Ja ir jau sava uzticama zobārstniecība, tad var šo pakalpojumu izmantot tur. Tomēr jābūt uzmanīgiem, vedot pie zobu higiēnista bērnus, jo viņi tomēr var baidīties, satraukties. Tad labākā izvēle būs ģimenes vai bērnu zobārstniecība, kur īpaši padomāts par mazākajiem pacientiem. Piemēram, Dr. Apines zobārstniecības klīnikā zobu higiēnists iejūtīgi un pacietīgi strādās arī ar pašiem mazākajiem pacientiem, mazinot viņu bailes, ieinteresējot un stāstot par zobiņu kopšanu.
Jāatgādina, ka bērniem līdz 18 gadu vecumam viena vizīte gadā pie zobu higiēnista ir bez maksas, izvēloties zobu higiēnistu, kurš ir līgumattiecībās ar valsti.
Ieguvumi, ko sniegs zobu higiēnista regulāra apmeklēšana
Paradums regulāri apmeklēt zobu higiēnistu noteikti nāks par labu ikvienam cilvēkam. Tas sniegs daudzus ieguvumus.
• Bērni uzlabo, veido un nostiprina zobu kopšanas prasmes.
• Tiek uzlabots mutes dobuma vizuālais izskats – zobi kļūst baltāki pēc higiēnas.
• Iespējams mazināt un pilnībā novērst sliktu elpu.
• Tiek aizkavēta zobu bojāšanās.
• Tiek uzlabota smaganu veselība un izskats.
• Tiek aizkavēta zobu zaudēšana un nepieciešamība izmantot protezēšanu vai implantoloģiju.