Banner 980x90

Vasara ir klāt – atcerieties par drošību, uzturoties saulē!

Līdz ar pirmajiem vasarīgi siltajiem saules stariem var uzskatīt, ka ir atklāta sauļošanās sezona. Tāpēc ir būtiski atcerēties par to, kā sauļoties droši, kā pasargāt ādu no UV stariem, jo tas var veicināt dažādas saslimšanas, no kurām viena ir melanoma – grūti ārstējama onkoloģiskā slimība, kas pēdējos gados kļuvusi arvien izplatītāka, skarot arvien jaunākus cilvēkus. 

Konsultējieties ar dermatologu
Dermatologs ir ādas veselības speciālists, kurš izvērtēs, kāds ir jūsu ādas tips, no kā arī būs atkarīgs, kā jāveido attiecības ar sauli. Gadījumos, kad āda ir gaiša, ar tendenci ātri apdegt, klāta ar dzimumzīmēm, ja radu loka kādam jau bijusi melanoma, dermatologs rekomendēs pilnība izvairīties no sauļošanās un ilgstošas atrašanās saulē ar atkailinātu ādu.

Dermatologs arī novērtēs dzimumzīmju stāvokli pirms un pēc vasaras, lai redzētu, vai nav radušās kādas aizdomīgas izmaiņas. Cilvēkiem ar jutīgu un gaišu ādu, tiem, kuriem ir paaugstināts risks saskarties ar melanomu, noteikti jāapmeklē dermatologs regulāri, lai sekotu savas ādas veselībai.

Izvēlieties piemērotu saules aizsargkrēmu
Lai atrastos saulē droši un bloķētu UV starus, nepieciešams izmantot savam ādas tipam piemērotu saules aizsargkrēmu. Jo gaišāka un jutīgāka āda, jo augstāka aizsardzības pakāpe ir nepieciešama. Aizsardzības pakāpi norāda skaitlis, kas ir līdzās burtu savienojumam SPF. Parasti tas ir no 15 līdz 50. Jutīgas ādas īpašniekiem un bērniem noteikti nepieciešams krēms ar aizsardzības pakāpi 30 un vairāk.

Vislabāk saules aizsargkrēmu iegādāties aptiekā, kur ir gan plašs klāsts, gan kvalitatīvi produkti no vadošajiem ražotājiem. Par piemērotāko izvēli var konsultēties arī ar farmaceitu.

Nesauļojieties dienas vidū un pārāk ilgi
Jau gadiem ārsti atgādina, ka nav ieteicams sauļoties laika posmā no pulksten 11.00 līdz 15.00 dienā, jo tad parasti ir augstākais UV indekss un līdz ar to arī kaitīgais starojums, ko uzņemam caur ādu. Ja plānojat laiku pavadīt saules peldēs, tad labāk tam izvēlēties agrāku rītu vai pievakari. 

Tomēr tas nenozīmē, ka saulē vajadzētu atrasties stundām. Vislabāk bez pārtraukuma nesauļoties ilgāk par 30–40 minūtēm, bet bērniem šis laiks noteikti ir krietni mazāks. Jutīgas ādas īpašniekiem apdegumi var izveidoties ļoti ātri. Bet katrs pat neliels saules radīts ādas bojājums ir potenciāls drauds saslimt ar melanomu.

Esiet kustībā, nevis guliet saulē
Lai gan sauļošanos iedomājamies kā nekustīgu gulēšanu, tas nav labākais veids, kā baudīt vasaru. Tad jau labāk izmantot laiku pludmalē aktīvi – spēlēt spēles, skriet, peldēties, mainīt pozīcijas, lai saules stari ilgstoši un intensīvi neiedarbotos uz vienu ādas laukumu, palielinot apdegumu risku. Arī aktīva atpūta saulē ļaus pilnībā izbaudīt tās siltumu un arī noķert kaut nelielu iedegumu, lai gan tam nevajadzētu būt sauļošanās pašmērķim.

Lietojiet daudz ūdens
Atrodoties saulē, organisms vairāk zaudē šķidrumu, jo svīst. Tāpēc nedrīkst aizmirst par nepieciešamību regulāri padzerties, lai mitrinātu organismu. Jāpadzeras ir jau tad, kamēr vēl neslāpst, jo tad organisms jau ziņo par kritiski zemu ūdens līmeni. Ja esat saulē ar visu ģimeni, īpaši jāatceras iedot padzerties bērniem. Dehidrācija maziem bērniem, it īpaši zīdaiņiem, var būt ļoti bīstama.

Izmantojiet galvassegu
Tāpat jāatceras par tādu aksesuāru kā galvassega. Lai izvairītos no pārkaršanas, saules dūriena un noēnotu seju, jāizmanto viegla galvassega, vislabāk platmale. Ja pieaugušie ar šo bieži vien grēko, tad bērnu gadījumā tāda situācija nav pieļaujama, jo viņu termoregulācija vēl var nebūt pietiekama, tāpēc pārkaršana var iestāties daudz ātrāk, kas var radīt bīstamību veselībai.

Sargi no saules mazus bērnus
Bērniem līdz 3 gadu vecumam tiešos saules staros vispār nebūtu jāatrodas un ķermeni būtu jāsedz plānam un elpojošam apģērbam. Bet atklātās vietas (seja, rokas, pēdas) jāieziež ar saules aizsargkrēmu. Lielākiem bērniem noteikti jāizmanto piemērots aizsargkrēms, jālieto galvassega, jānodrošina ūdens, kā arī nedrīkst ļaut uzturēties saulē ilgstoši, jo tieši bērnībā gūtie saules apdegumi vēlāk var radīt lielāko bīstamību un melanomas attīstības risku.

Izmantojiet saulesbrilles
No UV stariem jāpasargā arī acis, tāpēc gan ikdienā, gan pludmalē ir jāizmanto kvalitatīvas saulesbrilles, kurām ir 100% UV filtrs. Saulesbrilles nepieciešamas arī bērniem. Nekādā gadījumā nelietojiet tumšas saulesbrilles, kurām nav UV filtra, tās nodarīs acīm vēl lielāku kaitējumu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)