Banner 980x90

Vai datorspēles tiešām ir tik bīstamas bērniem?

Pirmās datorspēles parādījās pagājušā gadsimta 80. gados kā jauns izklaides veids, kas strauji guva lietotāju atzinību. Šobrīd datorspēles (sauktas arī videospēles) ir daudzu miljardu dolāru globāla nozare, kuras apgrozījums pārsniedz kino un mūzikas nozaru kopējo apgrozījumu. Šis fakts varētu šķist pārsteidzošs līdz brīdim, kad apjaušam, ka runa ir par izklaidi, kuru iespējams patērēt tik dažādos veidos – datoros, spēļu konsolēs, rokas viedierīcēs, viedtālruņos un tiešsaistē. Patīk vai nē, datorspēles, ļoti iespējams, jau ir vai būs daļa no jūsu bērna dzīves.

Ko pozitīvu bērns iegūst no datorspēlēm?

Datorspēles kopš to pirmsākumiem, pateicoties 3D un video grafikas attīstībai, ir kļuvušas ļoti izsmalcinātas un reālistiskas. Bērnam spēles var palīdzēt samazināt spriedzi, veicināt fantāziju un sniegt pozitīvus pārdzīvojumus, attīstīt loģisko domāšanu un asināt prātu, izklaidēt, mācīt pieņemt lēmumus un piedzīvot šo lēmumu sekas, izmēģināt atšķirīgas lomas un gūt jaunas zināšanas. Daudzas datorspēles, pateicoties augstvērtīgajai 3D grafikai, sniedz arī estētisku baudījum. Tas viss ir būtiski vispusīgas personības attīstībai – vienīgi jāsaprot, ka datorspēle ir izklaide un laika kavēklis, nevis dzīves galvenā sastāvdaļa. 

Izplatītākie ar datorspēlēm saistītie riski

Lai gan ne mazums spēles bērniem ir ar izglītojošu saturu, daudzas no populārākajām datorspēlēm savos scenārijos atspoguļo provokatīvas un negatīvas tēmas. Tās ir slepkavības karam līdzīgos scenārijos, attaisno noziedzīgu uzvedību, necieņu pret likumu un valsts varas pārstāvjiem, seksuālu izmantošanu vai vardarbību pret sievietēm; rasu, seksuālo un dzimumu stereotipus, kā arī neķītru valodu un nepiedienīgus žestus. Pazīstamu videospēļu piemēri, kas nav piemēroti bērniem, jo ​​tām ir šādas tēmas, ir Grand Theft Auto, Call of Duty un Mortal Kombat. 

Visur pasaulē tiek veikti pētījumi par videospēļu ietekmi uz bērniem. Bērniem, kuri ģimenē pakļauti vardarbībai, konstatēta vienaldzība pret vardarbības atspoguļojumu videospēlēs, vēlme vardarbību atdarināt, to izrādot savā uzvedībā. Pētījumi arī ir parādījuši vardarbības atspoguļojuma kaitīgo ietekmi uz bērna psihi.

Bērni var kļūt pārāk iesaistīti un pat apsēsti ar videospēlēm. Jebkuram, kurš ir pārlieku aizrāvies ar virtuālajām aktivitātēm, var būt kāda reāla problēma. Ir jāizprot cēloņi, kādēļ radusies šī nekontrolējamā vajadzība spēlēt un ko bērns cenšas ar to kompensēt.

Datorspēles saistītas arī ar drošību internetā. Populāras ir vairāku spēlētāju tiešsaistes spēles, kas ļauj bērniem spēlēt ar draugiem dažādās platformās. Tomēr vienmēr pastāv iespēja, ka bērni var sazināties arī ar ne tik draudzīgiem cilvēkiem.

Vecāku rīcība un  atbildība

Viena no populārākajām vecāku taktikām ir tiešsaistes spēļu aizliegšana vai ierobežošana, radot nevajadzīgas konfliktsituācijas, lai gan pareiza rīcība būtu palīdzēt bērniem apgūt atbildīgu attieksmi pret spēlēšanu un saprotamā veidā izskaidrot riskus.

Vislabāk to izdarīt iesaistoties un pašiem vecākiem vairāk uzzināt par bērnu jauno aizraušanos:

  • uzspēlēt kopā ar bērnu;
  • vienoties par spēlēšanas noteikumiem (piemēram, vienu stundu pēc mācībām);
  • kopīgi izvēlēties nākamo datorspēles pirkumu.

Atbildīgs vecāks centīsies vairāk uzzināt par bērnu interesējošo datorspēļu žanru. Pasaules tīmeklī ir autoritatīvi informācijas avoti, ko vērts apmeklēt. Citu starpā, tāds ir ESRB (www.esrb.org) vērtējums, kur var iepazīties ar spēļu reitingiem un saturu. Uz katras videospēles ir marķējums, kas norāda, kādai auditorijai tā domāta. Ja uz videospēles ir burts “M”, tad tā nav paredzēta jūsu bērnam.

Vai zinājāt, ka gandrīz visās ierīcēs, ko bērni izmanto spēļu spēlēšanai, ir iekļauti vecāku kontroles iestatījumi, kurus vecāki var aktivizēt, lai pārvaldītu, ko un kā spēlē viņu bērni? Instrukcijas, kā aktivizēt šos iestatījumus, var iegūt ESRB mājaslapā visām labi zināmajām spēļu ierīcēm: Nintendo Switch, Sony Playstation 4, Sony Playstation 5. Atkarībā no ierīces vecāki var pārvaldīt noteiktas funkcijas, piemēram, cik daudz naudas var tērēt viņu bērns, ar ko viņi var spēlēt tiešsaistē, kuras spēles, pamatojoties uz vecuma novērtējumu, var spēlēt, spēlējot pavadīto laiku un daudz ko citu. 

Savukārt aizraujošas un bērna vecumam atbilstošas datorspēles var izvēlēties 220.lv.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)