Sauļošanās krēms – kādu izvēlēties un kā pareizi lietot
Saules aizsargkrēmi
Tie pasargā mūsu ādu no UVA un UVB stariem, kuru ietekmē notiek ādas novecošanās, var rasties apdegumi, kā arī palielinās risks iegūt ādas vēzi. Aizsardzību sauļošanās krēmi veic ar fiziskiem vai ķīmiskiem filtriem. Fizikālie filtri atstaro UV starus, bet ķīmiskie tos absorbē. Sauļošanās aizsargkrēmu izvēle ir tiešām plaša. Kam pievērst uzmanību, izvēloties un lietojot?
SPF. Jo augstāks šis skaitlis, jo vairāk UV staru tiek bloķēts. Pieaugušajiem iesaka izvēlēties krēmus ar vismaz SPF 30, bet bērniem un cilvēkiem ar jutīgu ādu krēmu ar SPF 50. Izvēlieties krēmu, kas bloķē gan UVA, gan UVB starus. Par piemērotākā krēma izvēli atbilstoši ādas tipam varat arī konsultēties ar savu dermatologu.
Regulāri jāatjauno krēms. Jāatceras, ka sauļošanās krēms ir regulāri (ik pēc dažām stundām) jāatjauno, jo tas zaudē iedarbību, kā arī tiek noskalots ar ūdeni, ja atpūšaties pludmalē. No rīta uzziestais krēms pēcpusdienā jūs vairs nepasargā.
Jāuzziež pietiekams daudzums krēma. Vēl viena izplatīta kļūda, lietojot saules aizsargkrēmus, ir pārāk maza daudzuma izmantošana, kādēļ krēms nesniedz vajadzīgo aizsardzību. Lai pilnībā noklātu pieauguša cilvēka ķermeni ar saules aizsargkrēmu, jāizmanto daudzums, kas atbilst vismaz divām ēdamkarotēm. Jāatceras rūpīgi noklāt visas zonas, arī plaukstas, ausis, kaklu un citas vietas.
Jālieto visu gadu. Maldīgs ir uzskats, ka saules aizsargkrēms jālieto tikai vasarā. Saules UV stari ir aktīvi visu gadu, arī dienās, kas nav saulainas. Tāpēc sauļošanās krēms jālieto arī pavasarī, rudenī un pat ziemā, īpašu uzmanību pievēršot sejai un citām atklātajām ķermeņa daļām. Daudzi kosmētikas zīmoli piedāvā sejas krēmus ar SPF. Tas ir ērts veids, kā visu gadu sejas un kakla ādai nodrošināt aizsardzību no UV stariem.
Paštonējošie līdzekļi sejai un ķermenim
Sauļošanās nav vienīgais veids, kā iegūt skaistu iedegumu. Alternatīva un ādai draudzīga metode ir paštonējošie līdzekļi sejai un ķermenim. Šo līdzekļu popularitāte ar katru gadu pieaug, jo daudzi atsakās no gulēšanas saulē, jo vēlas pasargāt sevi no riska saslimt ar ādas vēzi. Diemžēl pat labākais saules aizsargkrēms nesniegs 100% garantiju, ka nesakarsieties ar ādas slimībām, jo nozīme ir arī iedzimtībai un citiem faktoriem.
Paštonējošie līdzekļi ir ērti lietojami, ietaupa laiku un ļauj iegūt vēlamā toņa iedegumu jebkurā laikā, nevis tikai vasarā un atvaļinājuma laikā. Lietojot paštonējošos līdzekļus, jāpievērš uzmanība to pareizai uzklāšanas metodikai, lai garantētu vislabāko rezultātu. Ieteicams izmantot speciālu krēma uzklāšanas cimdu, ar kuru labāk varēs iestrādāt līdzekli ādas virskārtā.
Kopjošie krēmi pirms un pēc sauļošanās
Vēl viena sauļošanās krēmu kategorija ir kopjošie līdzekļi, kurus ieteicams izmantot gan pirms, gan pēc sauļošanās, lai nodrošinātu ādai komfortu, mitrinātu un atvēsinātu to, kā arī saglabātu iegūto iedeguma efektu, padarot ādu veselīgu un mirdzošu. Kopjošo līdzekļu klāstā pieejami losjoni, želejas, eļļas un spreji – varat izvēlēties atbilstoši savai gaumei un ādas tipam.
Drošas sauļošanās ieteikumi
Ja izmantojat augstas aizsardzības saules krēmu, tas nenozīmē, ka varat tiešos saules staros pavadīt visu dienu. Vienmēr jāatceras par drošas sauļošanās nosacījumiem, kas mazinās apdegumus risku, saudzēs ādu un vispārējo veselību. Īpaša piesardzība jāievēro, atrodoties pludmalē vai pie dabas kopā ar bērniem.
• Izvairieties no saules laikā no 11.00 līdz 15.00, kad UV starojums ir visintensīvākais.
• Sekojiet līdzi UV indeksam konkrētajā dienā. Ja indekss ir 3 un vairāk, noteikti jālieto aizsargkrēms, bet laikā, kad indekss ir 8 un vairāk, saulē uzturēties nevajadzētu. Indeksam var sekot līdzi viedtālrunī laika apstākļu aplikācijā.
• Izmantojiet savam ādas tipam piemērotu saules aizsargkrēmu ar vismaz SPF 30, lietojiet pietiekami daudz krēma un regulāri to atjaunojiet. • Uzklājiet krēmu vismaz 30 minūtes pirms došanās ārā.
• Sauļojieties ar mēru. Jutīgas ādas, kas ātri apdeg, īpašniekiem nevajadzētu tiešos saules staros pavadīt ilgāk par 15 minūtēm.
• Atrodoties saulē, jāizmanto galvassega, saulesbrilles un plāns, elpojošs apģērbs.
Ārsti iesaka! Regulāri pārbaudiet savas ādas veselību un veiciet dzimumzīmju pārbaudi pie dermatologa.