Pēc traģiskā ugunsgrēka Liepājā, aicina ar bērniem pārrunāt drošības jautājumus

Pēc traģiskā ugunsgrēka Liepājā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina pieaugušos ar bērniem pārrunāt drošības jautājumus, aģentūru LETA informēja VUGD.
Lai izvairītos no traģiskiem ugunsgrēkiem, kuros cieš un bojā iet bērni, VUGD atgādina, ka mazus bērnus nedrīkst atstāt mājoklī vienus pašus, un aicina vecākus regulāri pārrunāt ar bērniem pareizu rīcību ārkārtas gadījumos un to, kā saņemt operatīvo dienestu palīdzību.
Pareizas rīcības izvēle palielina ikviena cilvēka iespēju izglābties, tāpēc VUGD aicina pieaugušos kopā ar bērniem pārrunāt rīcību situācijās, kad ir notikusi nelaime - ko darīt, ja ir izcēlies ugunsgrēks un nav iespējams izkļūt no telpas, kā pievērst sev uzmanību un kā izsaukt ugunsdzēsējus glābējus.
Katra ģimene var izstrādāt savu glābšanas plānu, kurā izrunāt, kā izkļūt no mājokļa, ja kādā no tā telpām ir izcēlies ugunsgrēks, uz kuru telpu doties, ja ugunsgrēks ir izcēlies virtuvē, koridorā vai kādā no istabām un nav iespējams izkļūt no mājokļa.
Tāpat VUGD aicina šajā plānā iekļaut punktu par to, kā izsaukt palīdzību - zvanīt uz 112, skaļi kliegt pa atvērtu logu vai atrodoties uz balkona vai dauzīt pie ārdurvīm, lai sadzird kaimiņi, ja durvis nav iespējams atvērt. VUGD arī rosina plānā iekļaut tādus pasākumus, lai no telpas, kurā izcēlies ugunsgrēks, izkļūtu pēc iespējas mazāk dūmu, piemēram, aizvērt durvis un aizsegt durvju spraugas.
Plāna un dažādu scenāriju izstrādi vecāki var pārvērst par spēli, kurā tiek iesaistīti bērni. Tas ļaus viņiem vieglāk iegaumēt pareizu rīcību dažādās situācijās, piemēram, ugunsgrēka gadījumā pārvelties pāri gultai un rāpot uz durvju pusi.
Stresa situācijās nereti apjūk ne tikai bērni, bet arī pieaugušie un nezina, kā pareizi rīkoties un kur zvanīt, lai saņemtu palīdzību. VUGD aicina mājās redzamā vietā, piemēram, pie ledusskapja, piestiprināt zīmīti ar vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, lai ikvienam ģimenes loceklim tālruņa numurs būtu ātri pamanāms.
Izceļoties nelaimei, nereti bērni bez iemesla sajūtas vainīgi un nevis uzmeklē pieaugušos, bet noslēpjas, jo baidās no iespējamā soda. Bērnam ir jāizskaidro, ka, izceļoties ugunsgrēkam vai notiekot cita veida nelaimei, vissvarīgākais ir nekavējoties par notikušo pastāstīt kādam tuvumā esošam pieaugušajam, lai kritiskā brīdī bērns domātu par to, kā izglābties, nevis par to, kā izvairīties no gaidāmā iespējamā soda.
Līdztekus VUGD atgādina, ka Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka, ka vecākiem vai personai, kuras aprūpē bērns nodots, ir pienākums neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes.
Drošības padomi par to, kā rīkoties ugunsgrēka gadījumos, ir pieejami VUGD mājaslapā "www.vugd.gov.lv".
VUGD darbinieki Liepājā, kādā Mežu ielas daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī, konstatējuši divu bērnu nāvi. Dzīvoklī trīs kvadrātmetru platībā bija dedzis dīvāns, dekoratīvā eglīte un televizora galds.
Bērni bija saindējušies ar dūmiem. Bojā gājis 2006.gadā dzimis zēns un pusgadu veca meitenīte. Bērni saskaņā ar policijas rīcībā esošo informāciju bija palikuši dzīvoklī vieni bez pieaugušo uzraudzības apmēram 40 minūtes.