Pašnodarbinātā statuss – priekšrocības un trūkumi
Mūsdienās arvien svarīgāka kļūst patstāvība un neatkarība, līdz ar to arvien vairāk cilvēku izvēlas kļūt par pašnodarbinātajiem. Tā ir iespēja atteikties no standarta darba laika un kļūt pašam par savu priekšnieku, tomēr viss nav tik vienkārši, jo pašnodarbinātā statuss nereti nozīmē lielāku piepūli un atbildību. Esat apsvēris domu kļūt par pašnodarbināto? Lūk, priekšrocības un trūkumi, kurus pirms tam vajadzētu rūpīgi apdomāt!
Priekšrocības
Brīvs darba laiks
Standarta darba laiks ir 8–9 stundas, un pamatā tas ir no plkst. 8.00 līdz plkst. 17.00. Savukārt pašnodarbinātais var pats noteikt savu darba laiku un izveidot sev ērtu darba grafiku!
Elastīgs darba laiks
Pašnodarbinātais var strādāt, kur un kad vēlas, tomēr jāņem vērā, ka no tā tiešā veidā atkarīgi viņa ienākumi. Standarta darba vietā atvaļinājums tiek piešķirts tikai pēc pus gada un tiek piešķirtas tikai divas brīvas nedēļas, savukārt pašnodarbinātais var doties atvaļinājumā, kad pats to noteicis!
Pats sev priekšnieks
Pašnodarbinātais ir pats savs priekšnieks, līdz ar to viņš ir neatkarīgs no vadības vai kolēģiem. Pašnodarbinātajam nav jāpakļaujas citu nosacījumiem, jo tieši viņš ir tas, kas tos nosaka – atliek vien pielāgoties klienta vēlmēm un vajadzībām. Būt pašam par savu priekšnieku ir lieliski, jo var koncentrēties tikai uz patīkamām lietām, izvairoties no nepatīkamiem darba pienākumiem, piemēram, garas un formālas sapulces.
Krāsaina ikdiena
Noteikts darba laiks, noteikti pienākumi, vieni un tie paši klienti – standarta darbā pavisam ātri mēdz iestāties rutīna. Savukārt, kad cilvēks ir pašnodarbinātais, viņš var izvēlēties, ko darīt un kā darīt, var pievērsties dažādām lietām, tādējādi paplašinot savu redzes loku un papildinot pieredzi. Pašnodarbinātā statuss ļauj attīstīties dažādās nozarēs un iegūt jaunas zināšanas.
Trūkumi
Darba trūkums
Standarta darba vietā ir nodrošināts darbs un klientu bāze, savukārt pašnodarbinātais ir pats savs priekšnieks, līdz ar to viņam pašam jānodrošina sev darbs un pieprasījums. Daudzos gadījumos cilvēki tomēr izvēlas strādāt gan pamata darbā, gan kā pašnodarbinātie, tādējādi nodrošinoties pret darba trūkumu.
Nodokļu apmaksa
Standarta darba vietā darbinieks var neuztraukties par nodokļiem, jo par to ir atbildīgs darba devējs, savukārt pašnodarbinātajam pašam jānokārto visas formalitātes, lai viņa darbība būtu oficiāla. Pašnodarbinātais nevar būt drošs, ka viņam būs patstāvīgi ienākumi, tomēr viņa pienākums ir regulāri maksāt nodokļus, un jāņem vērā, ka šī summa ne pavisam nav maza. Regulāri tiek veiktas arī nodokļu izmaiņas, kurām jāseko līdzi, lai varētu izvērtēt peļņas iespējas.
Garantiju trūkums
Standarta darba vietā darbiniekiem tiek piedāvātas dažādas garantijas, kā apmaksāts atvaļinājums, prēmijas, apdrošināšana. Pašnodarbinātajam par to visu jāparūpējas pašam, īdz ar to, tā kā peļņa mēdz būt zema, savukārt nodokļi – augsti –, viņam bieži nākas atteikties no tā visa.
Uz sarakstu