Liepājas uzņēmēji aktīvi iegulda attīstībā

Vēl līdz 19.maijam uzņēmēji var pieteikties programmā, kas paredzēta lauksaimniecības, mežsaimniecības un pārtikas ražotāju nozares darbinieku apmācību rīkošanai par jautājumiem, kas saistīti ar lauksaimniecības attīstību. Šīs programmas atbalsta saņēmējam jābūt juridiskai personai, kura sniedz mācību pakalpojumus.
Otra šobrīd un līdz pat 9.jūnijam atvērtā programma aktuālāka tiem lauku uzņēmējiem, kuri vēlas modernizēt savu saimniecību, lai uzlabotu tās darbības rādītājus. Šajā programmā atbalstu var saņemt gan privātas, gan juridiskas personas, kas nodarbojas ar ražošanu. Tā var būt gan lauksaimniecības produktu, gan mājlopu audzēšana. Saņemot daļu no finansējuma, lauksaimniekam tiek sniegta iespēja izveidot jaunas vai rekonstruēt esošās kūtsmēslu krātuves, kā arī iegādāties būvmateriālus un stacionārās iekārtas.
Šajās programmās daļu finansējuma sniedz LAD, bet atlikušo projekta īstenošanai nepieciešamo summu uzņēmējam jārod no citiem finanšu resursiem, piemēram, bankas vai pašu uzkrājumiem. Kā liecina bankas "Citadele" apkopotā informācija, 2013.gadā kopumā Latvijā "Citadele" uzņēmumiem piešķīrusi kredītlīdzekļus 139,2 miljonu eiro apmērā. Kurzemē finansējums piešķirts 11% no kopējā kreditēto uzņēmumu skaita. No tiem lielākā daļa pārstāv lauksaimniecības nozari, bet samērā daudz kreditēti arī rūpniecības un pakalpojumu jomas uzņēmumi. Līdzīgi arī Liepājas pusē, kur, kā norāda bankas "Citadele" Liepājas filiāles vadītāja Evija Stūrmane, "visvairāk kredīti pērnajā gadā izsniegti lauksaimniecības un ražošanas uzņēmumiem. Atkarībā no pārstāvētās nozares un mērķiem uzņēmēji kredītus ņēmuši dažādos apjomos robežās no 30 līdz pat 600 tūkstošiem eiro."
LAD piešķirtais finansējums un bankas "Citadele" līdzfinansējums Liepājas pusē lielākoties tiek ieguldīts uzņēmumu attīstībā, būvējot jaunas novietnes lopiem, atjaunojot un iegādājoties tehniku, kā arī iegādājoties jaunas zemes platības. "Uzņēmēji līdzekļus iegulda modernizācijā, kas palīdz iet līdzi laikam un nodrošināt darbību atbilstoši Eiropas prasībām. Redzams, ka arī pašiem lauksaimniekiem šis ir ļoti interesants process," stāsta Evija Stūrmane.
Lai saņemtu finansējumu no LAD programmām, ir nepieciešams iesniegt projekta pieteikumu, kas palīdz uzņēmējiem jau laikus ne tikai izplānot projekta gaitu, bet arī aprēķināt tā izmaksas, identificēt riskus un potenciālo investīciju atdevi. "Uzņēmēji šobrīd ļoti rūpīgi pārdomā gan nepieciešamo aizņēmuma summu, gan tās izlietojumu," vērtē Evija Stūrmane, norādot, ka "uz banku klienti nāk jau ar konkrētu vīziju par savu mērķi un skaidru redzējumu par to, kā īstenotais projekts nākotnē uzlabos viņu saimniecību."