Banner 980x90

Kas ir psiholoģiskās bailes tikt pamestam, un kas to izraisa?

Mēs esam atkarīgi no citiem, lai izdzīvotu. Sākot ar piedzimšanu, izdzīvošanai ir nepieciešams ēdiens, apģērbs, pajumte, aprūpe un iespēja nomazgāties. Tā kā veselīgai cilvēka attīstībai ir nepieciešama fiziska un emocionāla aprūpe, bailes no pamestības var rasties neapmierināto vajadzību dēļ, tas var ietekmēt personīgo labklājību, attiecības un ilgtermiņa garīgo veselību. Raksta turpinājumā aplūkosim šīs bailes tikt pamestam, simptomus un iespēju rast risinājumus pie psihologa.

Kas ir bailes no pamestības psiholoģijā?

Bailes no pamestības nav klīniska diagnoze pati par sevi. Tā ir trauksmes forma un vairāku klīnisku traucējumu simptoms, tostarp gan garastāvokļa, gan personības traucējumu. Indivīdiem, kuri piedzīvo pamešanu, ir lielāka iespēja saskarties ar ilgtermiņa garīgās veselības problēmām.

Tie, kuri cīnās ar pamestības bailēm, ir pastāvīgas bailes no noraidījuma vai vientulības. Šiem cilvēkiem bieži raksturīga līdzatkarība, nedrošība un neveselīgi uzskati par varu, kompetenci un tuvību, kas apgrūtina starppersonu attiecības. Ir vairāki traucējumi, kas tieši saistīti ar bailēm tikt pamestam.

Trauksme

Trauksme ir baiļu pamatsastāvdaļa. Persona, kura cīnās ar ģeneralizētu trauksmi vai citiem trauksmes traucējumiem, ciešās attiecībās biežāk izjūt bailes no pamestības.

Trauksmes traucējumus raksturo vispārēja nedrošība, izkropļoti domāšanas modeļi, piemēram, neracionālu pieņēmumu izteikšana par citiem, negatīvas domas un izvairīga uzvedība. Šīs īpašības kaitē attiecībām un vēl vairāk iedveš bailes no pamestības.

Arī depresija, posttraumatiskā stresa sindroms un dažādi personības traucējumi ir tieši saistīti ar bailēm un ietver grūtības vadīt emocijas.

Kas izraisa šīs bailes tikt pamestam?

Cik cilvēku, tik dažādas pieredzes, un šai pieredzei ir būtiska nozīme bailēs no pamestības. Visbiežāk šīs bailes ir cilvēkiem, kas saskārušies ar:

  • fizisku vai emocionālu vardarbību;
  • jebkura trauma, kas piedzīvota pamešanas dēļ;
  • primārā aprūpētāja atsvešināšanās;
  • vecāka vai primārā aprūpētāja nāve.

Bailes no pamešanas parasti sākas bērnībā un rodas nelabvēlīgas bērnības pieredzes rezultātā. 

Pirmais dzīves gads ietekmē bērna attīstību, un bērna pieķeršanās stils veidojas līdz piecu gadu vecumam.

Pamestības problēmas ir cieši saistītas ar nedrošu pieķeršanās stilu un nespēju veidot ciešas, stabilas attiecības. Cilvēki bieži izvēlas partnerus vai viņus piesaista attiecības, kas atbilst viņu pagātnes modeļiem, pamatojoties uz pieķeršanās stiliem.

Lai gan bailes no pamestības ir saistītas ar daudziem garīgās veselības un garastāvokļa traucējumiem, tās ir iespējams pārvarēt. Psihologa konsultācija ir viena no iespējām, kas var uzlabot personīgo labklājību un starppersonu attiecības.

 

Vairāk informācijas:

www.pirmaispsihologs.lv

E-pasts: info@pirmaispsihologs.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)