Kā pareizi izvēlēties mēslojumu, un kā to izmantot?
Ja jums ir lielāks vai mazāks dārzs, tad mēs ieteiktu sākt plānot jau dārza pavasara darbus un saprast, kādu mēslojumu jaunajai dārza sezonai iegādāties. Lai būtu gan skaists, sakopts un ražīgs dārzs, kā arī sulīgi zaļš mauriņš, ir jāzina, kāda veida mēslojumus lietot. Mēslojumi ir universāli, kas var noderēt dažādām augsnēm vai kultūraugiem, bet ir arī specifiska veida mēslojumi, piemēram, kas būs derīgi tikai mauriņa kopšanai.
Bieži vien augsnē trūkst konkrētu minerālvielu, tāpēc jūs nesaņemat bagātīgu un lielu ražu savā siltumnīcā vai dārzā.
Mēslojumu iedalījums
Mēslojumu klāstā nezinātājs var arī apjukt, jo to veidi ir dažādi un līdz ar to arī ar dažādu iedarbību un efektu uz augsni:
- organiskie un organominerālie;
- ķīmiskie;
- mikrobioloģiskie;
- šķidrie.
Organiskie un organominerālie mēslojumi ir biohumuss, zivju milti, sapropelis, kūtsmēsli, zirgu mēsli un citi. Šīs kategorijas mēslojums visbiežāk ir kā pamatmēslojums jeb bāze.
Ķīmiskie mēslojumi mēdz būt kompleksie, jo satur augiem visas nepieciešamās barības vielas, piemēram, slāpekli, fosforu, kāliju. Atkarībā no tā, cik bieži un tieši kādai kultūrai vēlaties lietot šāda veida mēslojumu, tas var būt gan kā pamatmeslojums, gan kā papildmēslojums. Ķīmiskie mēslojumi ir šķīstoši, kas paredzēti, ka tie tiek izšķīdināti ūdenī, un ar šo ūdeni tiek laistīti kultūraugi, kam ir nepieciešams šāda veida mēslojums.
Pie mikrobioloģiskajiem mēslojumiem varam pieskaitīt visus tos mēslojuma veidus, kas satur mikororganismus, piemēram, Trihodermīns, Biomikss, Baikāls EM. To lietošana var būt dažāda – gan ierušināšana pie auga saknēm, gan smidzināšana, gan izšķīdināšana ūdenī.
Šķidrie minerālmēsli visbiežāk būs pieejami kā kompleksie mēslošanas līdzekļi, kas satur no divām līdz pat vairākām vielām.
Jāuzsver, ka mēslojums ir jālieto precīzi, kā tas ir norādīts uz iepakojuma vai instrukcijā. Dubulta mēslojuma deva nevar sniegt labāku rezultātu, bet gan tieši pretēju efektu.
Zāliena mēslojums
Ikviens, kam ir mauriņš, zinās, cik patīkami ir vasarā plikām kājām staigāt pa mīkstu un biezu mauriņu. Diemžēl visbiežāk bez laistīšanas un mēslošanas šādu mauriņu ir grūti iekopt.
Zālienu var mēslot gan izkaisot ar rokām, gan izmantojot speciālu zāliena mēslošanas ierīci. Svarīgi ir mēslojumu izbārstīt maksimāli vienmērīgi, lai nav tā, ka vienā zāliena malā tā ir vairāk, bet otrā mazāk. Šādā situācijā būs grūti iegūt tādu mauriņu, pēc kāda ilgojaties.
Uz 1m2 zālienu var lietot ap 25 g mēslojuma. Jūs varat nosvērt, lai precīzi saprastu, cik tas ir. Kā arī ir zāliena mēslojumi, kuriem iepakojumā ir mērkarote. Zāliena mēslojumā ir jābūt trīs svarīgiem komponentiem – slāpeklim, fosforam un kālijam. Var iegādāties zāliena mēslojumu, kas satur arī sēru. Tā kā pavasara dārzu darbu sezona ir gandrīz sākusies, tad zāliena mēslojumu būtu ieteicams iegādāties tādu, kurā ir pastiprināts slāpekļa daudzums. Vasaras sezonā zālienam varat izvēlēties mēslojumu, kurā ir mazāka slāpekļa koncentrācija. Rudens sezonā esiet vērīgi un zālienam izmantojiet mēslojumu, kuram ir maza slāpekļa koncentrācija vai tās nav vispār.
Ja nevēlaties nekur doties, bet vēlaties iegādāties visu veidu mēslojumus interneta vidē, tad atveriet e-veikalu 220.lv, kas piedāvā kvalitatīvus un dažādus mēslojuma veidus – gan mēslojumus zālienam, gan dažādu citu veidu mēslojumus jūsu dārza un mauriņa skaistumam un ražas bagātībai. Domājiet par mēslojumu tagad, lai rudenī varētu ievākt krāšņu ražu!