Budžeta plānošana 2022. gadā: kā plānot, tērēt, sadalīt
Finanses ir ļoti svarīga ikviena cilvēka dzīves sastāvdaļa, tomēr reti kurš apzinīgi plāno, tērē un sadala tās. Finanšu plānošana parasti rada negatīvas emocijas, jo tas saistās ar izdevumu kontroli un samazināšanu, tomēr nevajadzētu aizmirst, ka tas arī palīdz risināt finansiālās grūtības un kļūt finansiāli neatkarīgam. Ja arī jūs šogad vēlaties kļūt finansiāli drošāks un stabilāks, ņemiet vērā šajā rakstā apkopotos ieteikumus, kā plānot budžetu 2022. gadā!
Plānojiet kopā
Budžets visbiežāk neattiecas tikai uz vienu cilvēku un viņa ienākumiem un izdevumiem, bet gan uz visu ģimeni. Lai būtu drošs, ka budžets ir efektīvs, iesaistiet budžeta plānošanā ikvienu ģimenes locekli.
Nosakiet finansiālos mērķus
Tikai tad, ja zināsiet konkrētus mērķus, varēsiet noteikt konkrētus soļus, kas jāveic, lai tos sasniegtu! Viens no populārākajiem finanšu mērķiem – parāda atmaksa. Zinot gala summu, kas jāatmaksā, varat noteikt rīcības mehānismu, piemēram, katru mēnesi atmaksāt noteiktu summu. Finanšu mērķi var būt arī mājokļa vai auto iegāde, iekrājumu izveidošana, ceļojums.
Regulāri pārskatiet un precizējiet
Lai saprastu savu finansiālo situāciju, sāciet ar visu ienākumu un izdevumu apkopošanu. Apkopojiet gan pamata izdevumus, kā mājokļa īre, komunālie maksājumi, pārtika, gan mainīgos izdevumus, kā transports un apģērbs. Katru mēnesi ienākumus un izdevumus vajadzētu pārskatīt, īpaši, ja ienākumi ir mainīgi, piemēram, esat pašnodarbināta persona vai veicat gabaldarbus. Zinot precīzus ienākumus un izdevumus, varēsiet secināt, kurās jomās varat ietaupīt un kā izlietot ietaupīto.
Tērējiet mazāk, nekā nopelnāt
Viena no budžeta pamata nostādnēm – tērēt vajadzētu mazāk, nekā tiek nopelnīts. Viena no populārākajām un arī vienkāršākajām budžeta plānošanas metodēm ir 50/30/20 likums, kas palīdz saprātīgi sadalīt visus ienākumus. 50% no ienākumiem vajadzētu tikt novirzītiem neatliekamām vajadzībām; 30% no ienākumiem vajadzētu tikt novirzītiem izklaidei; 20% no ienākumiem vajadzētu tikt novirzītiem uzkrājuma jeb drošības spilvena veidošanai.
Katra mēneša sākumā, līdz ko saņemat algu, finanses sadaliet trīs aploksnēs atbilstoši katrai no sadaļām. Protams, laika gaitā šie procenti var nedaudz mainīties, tomēr regulāri sekojiet līdzi, vai un kādēļ kādā no segmentiem sanāk pārtērēties.
Izvēlieties uzticamus palīgus
Jo vienkāršāku padarīsiet budžeta plānošanu, jo mazāk galvassāpju tas radīs. Izvēlieties sev uzticamus budžeta plānošanas palīgus – rīki un metodes, kā plānot budžetu, ir daudz un dažādi. Varat krāt čekus un pierakstīt tos uz papīra vai, piemēram, izmantot kādu plānošanas lietojumprogrammu. Tas, kuru no variantiem izvēlēties, atkarīgs no jums paša, kas jums šķiet ērtāk, tomēr vērtīgs padoms – esiet moderns! Budžeta plānošanai iesakām izmantot datoru vai viedtālruni un visiem zināmo Microsoft Excel programmu, kas lielāko daļu plānošanas (aprēķinus) veic automatizēti, tādējādi ievērojami ietaupot laiku un citus resursus.
Izvēlēties labāko portatīvo datoru un lietojumprogrammu nav vienkāršs uzdevums, tādēļ, ja ar laiku jūtat, ka izvēlētā pieeja nevis atvieglo, bet gan drīzāk sarežģī plānošanu, noteikti izvēlieties citus palīgus. Nebaidieties eksperimentēt un izmēģināt dažādus rīkus un metodes!
Atalgojiet sevi
Nevajadzētu ieciklēties uz to, ka budžeta plānošana sagādā tikai un vienīgi galvassāpes. Tieši pretēji – budžets ir panākumu atslēga, kā atļauties vairāk un īstenot kvēlākos sapņus. Protams, ir tikai normāli, ka budžeta plānošanas procesā var zust motivācija, tādēļ nodrošinieties pret to, lai budžets tiktu pildīts ar prieku, atalgojot sevi, tādējādi motivējot sevi! Līdz ko izdodas sasniegt kādu no budžetā noteiktajiem mērķiem, palutiniet sevi, piemēram, ar gardu maltīti ārpus mājas, kādu skaistuma procedūru vai jaunu rotaslietu.
Personīgā budžeta plānošana ir ļoti vērtīga prasme, ko vajadzētu apgūt ikvienam. Jauns gads – jauna iespēja attīstīt veselīgus finanšu paradumus. Lai izdodas!
Uz sarakstu