Kā izvēlēties markīzes terasei?

Lai vasarīgu atpūtu terasē neaizēnotu lietus vai stiprs vējš, kā arī lai jūs neapspīdētu pārāk spoži saulesstari, jāaizdomājas par piemērotu segumu virs atpūtas zonas. Ja nojumes izveide šķiet par sarežģītu un dārgu, teicama alternatīva ir markīze - kaut kas viduvējs starp vieglu tentu un stacionāro jumtiņu. Markīzes blīvais materiāls efektīvi pasargās no saulesstariem un lietus, bet atsevišķi modeļi arī no vēja. Konstrukcija ir pietiekami ilgmūžīga, pievilcīga, viegli saliekama, kopjama un arī sarullējama, ja gribēsiet pasauļoties. Turklāt izmaksās tā krietni lētāk par nojumes uzbūvi. Ja uzskatāt, ka tieši markīzei šovasar jārotā jūsu terase, uzziniet tālāk, kam pievērst uzmanību, to izvēloties!

Piemeklējiet savai terasei atbilstošāko konstrukciju

Markīzes var būt ar kaseti vai bez kasetes. Pirmās būs dārgākas, taču to priekšrocība ir vērā ņemama. Modeļi bez kasetes nelietošanas laikā vienkārši sarullējas rullī pie sienas. Rullis ir gandrīz nemanāms, taču sarullētais audums nav pasargāts no laikapstākļu ietekmes. Neraugoties uz to, ka lielākoties audumus impregnē ar speciāliem aizsarglīdzekļiem pret mitrumu, uz ziemu šādu markīzi ieteicams noņemt. Savukārt, ja markīzei ir kasete, tā ir pasargāta no sniega un lietus. Šāds modelis ilgāk saglabās pievilcīgu izskatu un attiecīgi nokalpos. 

Tāpat markīzes atšķiras pēc konstrukcijas un izmēriem. Apsveriet, cik lielu terases platību un kuru tās daļu Jūs vēlētos nosegt – tikai augšu, augšu + sānu vai tikai sāna daļu? Varbūt nepieciešama arī zonēšana?

Horizontālās markīzes nosedz terasi no augšas. Tās mēdz būt klasiskās un elkoņu tipa. Klasiskās horizontālās markīzes ir vienkāršākas montāžā un arī lētākas. Taču tādai konstrukcijai ir ierobežotas regulēšanas iespējas – var paregulēt leņķi un augstumu, taču to nesanāks daļēji sarullēt, lai atsegtu konkrētu vietu saulesstariem. Tāpat tās atbalstam nepieciešami vairāki stieņi (pie sienas, gar sānu un markīzes auduma galā), līdz ar ko konstrukcija izskatās masīva. Elkoņa tipa konstrukcijas, kurām var būt divi, četri vai vairāki elkoņi (pārsega turētāji), tādā ziņā ir estētiskākas – stiprinājumi ir tikai pie sienas. Turklāt elkoņi ļauj pielāgoties situācijai. Piemēram, varat sarullēt tikai divus elkoņus no četriem un tādējādi daļēji atsegt terasi. Ja izvēlaties markīzi vidējai un lielai platībai, racionālāk dot priekšroku elkoņtipa modelim.

Dažkārt terases izvietojums pieprasa nosegt kādu tās daļu arī no sāna vai zonēt šo platību. Šim nolūkam domātas vertikālās markīzes (atgādina romiešu aizkarus) un sānu. Vertikālos modeļus var lietot gan atsevišķi, uzstādot ailēs starp terases vertikālajiem balstiem, gan arī kopā ar horizontālo konstrukciju. Piemēram, piedāvājumos var atrast elkoņmarkīzes ar vertikālo žalūziju galā. Teicams risinājums, kurš pasargās no intensīviem saulesstariem, lietus, vēja, kā arī sniegs privātumu. Kad gribēsiet pagozēties saulītē, vertikālo vai sānu markīzi var sarullēt.

Novērtējiet materiālu

Visbiežāk markīzes pārklājošā daļa tiek ražota no poliestera, akrila vai PVC. Izturīgākais ir akrils. Šāds modelis būs dārgāks, taču nokalpos vairākus gadus bez remonta. Tikpat ilgi saglabās arī estētisko pievilcību, jo neizbalē saulē. Ja vēlaties ietaupīt un izvēlaties poliestera vai PVC modeli, raugāties, lai materiāls būtu impregnēts. Piemēram, antiseptiskais pārklājums novērsīs pelējuma un sēnītes izplatību, netīrumus atgrūdošais impregnējums minimizēs putekļu un citu netīrumu uzsūkšanos, ultravioletais filtrs izkliedēs saulesstarus, dāvājot vēl atvēsinošāku ēnu. Kas attiecas uz karkasu, par tā praktiskāko materiālu uzskata alumīniju – vieglu, pietiekami izturīgu un nerūsējošu.

Arī materiāla estētika nav mazsvarīga. Kopumā markīzes vizuālā noformējuma izvēle ir atkarīga tikai no Jūsu gaumes un gaisotnes, kuru vēlaties radīt savā atpūtas zonā. Variantu netrūkst: vienkrāsainas, svītrainas, apdrukātas, ar gludu vai reljefainu virsmu. Modeļi no PVC daudziem šķiet pievilcīgi ideāli gludās glancētās virsmas dēļ. Izvēloties markīzi savai kafejnīcai, vērts padomāt par tās apdruku ar firmas logo – tas piesaistīs garāmgājēju uzmanību.  

Noderīgi papildinājumi

Ražotāji nemitīgi cenšas uzlabot markīžu konstrukciju – padarīt to ilgmūžīgāku, pievilcīgāku, ērtāk lietojamu. Pie noderīgākajiem papildinājumiem var minēt:

  • automātisko atvēršanu un salikšanu. Nospiediet pogu un konstrukcija pati sarullēs/attīs pārklāju. Dažiem modeļiem pat ir pults attālinātai pārvaldei;
  • vēja sensoru, kas automātiski sarullēs marķīzi, pēkšņi sākoties vēja brāzmām;
  • LED gaismekļus – lielākai pievilcībai un omulībai.

Ja vēlaties jau šovasar izvietot savā terasē pievilcīgu marķīzi, iesakām meklēt savu īsto variantu interneta veikalā 220.lv! Tieši te atrodamas horizontālās, vertikālās un sānu marķīzes plašā dizaina un cenu piedāvājumā. Pieejami modeļi gan lielām, gan mazām terasēm, ar vēja sensoru, automātisko un attālināto sarullēšanu, pievilcīgām LED gaismiņām. Tepat vienuviet varēsiet noskatīties arī stilīgas dārza mēbeles (tostarp šūpuļkrēslus), mangalus, tandīrus un citus piederumus vasarīgām pasēdēšanām uz terases. Ienāciet un izvēlieties, lai sagaidītu jauno vasaras sezonu pilnā gatavībā! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu