Par pilsētu

Smiltenes novads

Smiltenes novads


Aktīvais, dabas, rekreatīvais un sporta tūrisms 
 

Smiltenes novada, tāpat kā visas Latvijas neskartā daba, ir viena no vērtībām, ar ko vietējie iedzīvotāji lepojas, bet viesi - prot novērtēt. Smiltenes novads ir viens no mežainākajiem Latvijā. Bagātīgo mežu resursu un plašo lauku teritoriju dēļ to var dēvēt par "zaļu" novadu, kas ir pamats aktīvā, dabas, rekreatīvā un sporta tūrisma attīstībai. Mežus iecienījuši arī viena no Latvijā populārākā un iecienītākā sporta veida jeb īsta tautas sporta pārstāvji – orientieristi, gan treniņu nolūkiem, gan vietēja un starptautiska mēroga sacensību rīkošanai.

Smiltenes apkārtnes meži ir bagāti ar ogām un sēnēm. Neviena veikalā vai tirgū pirkta oga, sēne vai rieksts nav tik garšīga kā pašu lasīta. Vietējie par to ir pārliecinājušies, tādēļ par aizraujošu brīvā laika pavadīšanu dabā ģimenēm ir kļuvusi gan sēņošana, gan ogošana.

Meži ir tā vieta, kur iespēja ne tikai baudīt dabu, bet arī aktīvi atpūsties visos gadalaikos. Platie, līdzenie, ērti izbraucamie Smiltenes apkārtnes ceļi, kā arī kalnainie, smilšainie un vietām pat purvainie meža celiņi ir piemēroti braukšanai ar velosipēdu gan sportiskiem treniņiem un sacensībām, gan aktīvai atpūtai un dabas baudīšanai. Smiltenē un tās apkārtnē izveidots aptuveni 32 kilometrus garš maršruts ar dažādu garumu un sarežģītības pakāpju marķētām velotakām, kas padarījusi Smilteni par vienu no velosipēdistu iecienītākajām pilsētiņām. Šīs takas ir piemērotas arī nūjošanai, ziemā - slēpošanai. Takas ved gar interesantām apskates un atpūtas vietām.

Atpūtas un sporta komplekss Teperis, GPS [57.42996, 25.92122]
Tepera ezers izveidots aizsprostojot Abula upi. Ezera gleznainā apkārtne ir iecienīta smilteniešu un pilsētas viesu atpūtas vieta. Šeit labiekārtotas peldvietas un atpūtas vietas, pludmales volejbola laukumi, vieglatlētikas un futbola stadions, kartingu un auto trases, atklātais ledus laukums, tenisa laukumi, brīvdabas trenažieri.

Latvijas Valsts mežu rekreācijas zona "Niedrāja ezers un apkārtne", Smiltenes velotakas, GPS [57.43123, 25.97488]


Šī ir visiecienītākā atpūtas vieta Smiltenes tuvumā, Launkalnes pagastā - meža ezers, ko no visām malām ieskauj gaišu priežu mežs. Šeit lieliski pavadīs laiku gan tie, kas vēlas vienkārši atpūsties, baudot sauli un peldoties ezerā, gan tie, kam patīk aktīvāka sportošana, jo Niedrāja ezera krasti, ir kā radīti skriešanai, nūjošanai, slēpošanai vai orientēšanās sportam. Kopumā apkārtnē ir 6 meža ezeri, 3 dažāda garuma velo takas, ziemas laikā arī slēpošanas trase, labiekārtotas peldvietas, atpūtas un piknika vietas.

Mežu ielokā, nesteidzīgai atpūtai dabā, vietas izzināšanai, piedzīvojumu meklēšanai un pozitīvu emociju gūšanai vietējie tūrisma uzņēmēji izveidojuši dažādas dabas takas ar koka figūrām un dažādiem dabas elementiem, kā arī uzdevumiem un atrakcijām. Populārākās no tām ir Cērtenes pilskalna "Veselības taka", "Meža draugu birztaliņa Trīssaliņās", "Matuļu dabas takas" un pati jaunākā - "Palsmanes dabas izziņas un piedzīvojumu taka".

Cērtenes pilskalna "Veselības taka"
, Smiltene, GPS [57.40975, 25.90103]
Taka ar dažādiem atraktīviem koka un trošu elementiem, labiekārtotas arī citas pastaigu un velo takas, Cērtenes pilskalns ir Valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis, vissenākais Smiltenes vēstures pagātnes liecinieks.

"Meža draugu birztaliņa" Grundzāles pagasts, "Trīssaliņas", GPS [57.48995, 26.22355], T.: +37129477124, +37122350246, www.trissalinas.lv.

Iespēja doties aizraujošā pastaigā un apskatīt koka zvēriņus ar kartes palīdzību, meklējot kontrolpunktus. Takas teritorijā ir labiekārtota lapene bērnu svinībām, iekārtotas piknika un ugunskura vietas. Tiem, kas nebaidās no augstuma un ir vēlme vērot panorāmas skatus pār ainavisko "Trīssaliņu" apkārtni, laipni aicināti uzkāpt skatu tornī. Papildus iespējams iznomāt laivu vai katamarānu un doties nelielā izbraucienā līdz kuģītim.

Matuļu dabas takas, Bilskas pagasts, "Asari", GPS [57.45688, 26.11431], T.: +37129396137, +37129431118, dacmat@inbox.lv.
Taku kopējais garums 1250m, aplūkojami ap 150 veidojumiem, taka sadalīta 8 mazākās tematiskajās takās - Fantāziju taka, Milžu taka, Klucis Konstantīns, Saknīšu taka u.c. Iespēja izmantot labiekārtotas piknika un telšu vietas, skatu torni, spēļu laukumu u.c.

Palsmanes dabas izziņas un piedzīvojumu taka, Palsmane, GPS [57.38917, 26.18587]
Apļveida taka Palsas upes krastā (kopējais garums – aptuveni 2,2 kilometri), mērojama dažādos maršrutos, tikai jāseko norādēm un informācijai uz stendiem. Iespēja iepazīties ar apkārtnes dabas vērtībām (uzzināt informāciju par Palsas upi, upes un tās apkārtnes iemītniekiem, aplūkot dabas dizaina objektus), kā arī iespēja izklaidēties, pārvarot "dubļu vannu", "zirnekli", trošu ceļu, labirintu un citus piedzīvojumu elementus.

Mīlestības skvēriņš, Palsmane, GPS [57.39008, 26.18342]
Jauka atpūtas vieta romantikas baudītājiem vai pieturvieta jaunlaulātajiem. Skvēriņā aplūkojamas skulptūras - Stārķi, Vardīte, Bučotava u.c. Baudot nesteidzīgu atpūtu dabā, ir iespējams iepazīt dažādus augus, vērot kukaiņus, putnus un dzīvniekus to dabiskajā vidē.

Silvas dendrārijs, Smiltenes novads, Launkalnes pagasts, GPS [57.40254, 25.95557]
Brīnišķīga pastaigu vieta, kur apskatāmas vairāk kā 200 dažādas augu sugas. Tā kā šī ir valsts nozīmes īpaši aizsargājama dabas teritorija, kurināt ugunskuru šeit nav vēlams, taču atpūtai izbūvēta jauka lapene.

Dažādus putnus un dzīvniekus iespējams ne vien apskatīt, bet reizēm arī samīļot zemnieku saimniecībā "Ezerlejas", kur sastopami fazāni, dambrieži, pundurkaziņas un vēl daudzi citi dzīvnieciņi.

Netradicionālo lauksaimniecības dzīvnieku audzētava "Ezerlejas", Launkalnes pagasts, GPS [57.30029, 25.84331], T.: +37129140178, +37126357959, www.ezerlejas.lv, ezerlejas@inbox.lv. Iespēja aplūkot fazānus, Dienvidāfrikas strausus, pundurkaziņas, dambriežus u.c. Iespēja pasūtīt saimnieku audzētas, svaigas, žāvētas zivis vai pašiem tās izmakšķerēt un pagatavot labiekārtotās piknika vietās. Iespēja nakšņot labiekārtotās angļu tipa mājiņās, izmantot pirtiņu, peldvietu, pludmales volejbola laukumu, rotaļu laukumu, telšu vietas u.c.

Mežu ieskautie ezeri un dīķi vilina ne tikai peldētājus, bet arī makšķerniekus ķert savu lielo lomu, savukārt vizināšanās saulrietā ar laivu vai ūdens velosipēdu vilina pārīšus baudīt divvientulību romantiskās noskaņās. Šādas un vēl virkni citas atpūtas iespējas var izmantot "Ezerlejās", "Trīssaliņās", pie Nedrāja ezera un vēl citās Smiltenes novada labiekārtotās atpūtas vietās.

Atpūtas un sporta komplekss "Trīssaliņas", Grundzāles pagasts, GPS [57. 48986, 26.22004], T.: +37129477124, +37122350246, www.trissalinas.lv. Komplekss izvietots uz trīs salām, lai ikviens viesis justos neviena netraucēts un varētu baudīt pilnvērtīgu atpūtu. Iespēja atpūsties viesu namā, izmantot svinību zāles, atpūtas mājiņas, pirti, dabas taku un sporta spēļu laukumus. Iespēja peldēties ezerā, makšķerēt vai vizināties ar laivu vai ūdens velosipēdu, aplūkot plašo un ainavisko apkārtni no skatu torņa.

Lai gūtu vēl lielākas emocijas par redzēto un piedzīvoto, jums noteikti jādodas nelielā lidojumā ar lidmašīnu virs Smiltenes novada, ko piedāvā zemnieku saimniecība "Rožkalni". Lidojuma laikā ir iespēja redzēt meža ezeriņu Latvijas valsts kontūrā.

Lidojums virs Smiltenes, Zemnieku saimniecība "Rožkalni"
, Smiltenes pagasts, GPS [57.43901, 25.87594], T.: +37129193642
Kopā ar pilotu iespēja doties aizraujošā lidojumā virs Smiltenes, ekskursijas pa saimniecību, kurā audzē rapšu, rudzu, miežu, kviešu, ķimeņu, āboliņa sēklas.

Tāpat ir iespējams piedalīties kādā no Smiltenes novada organizētajiem vietēja vai starptautiska mēroga kultūras un sporta pasākumiem - kā skatītājam vai dalībniekam, tādejādi izbaudot vietējo iedzīvotāju kultūrvidi un tradīcijas vai sacensību garu. Informācijai sekot līdzi www.smiltene.lv.

Atsevišķi tūrisma uzņēmēji papildus piedāvā arī dažādu korporatīvo pasākumu, sporta spēļu, bērnu nometņu organizēšanu. Šajā jomā praktizējušies lauku māja "Kalbakas", atpūtas un sporta komplekss "Trīssaliņas", "Ezerlejas" un citi.

Lauku māja "Kalbakas", Smiltenes pagasts, GPS [57.43782, 25.93639], T.: +37129465018, +37129257467, www.kalbakas.lv, kalbakas@kalbakas.lv.
Lauku māja "Kalbakas" ir mierīga un mājīga vieta Smiltenes pievārtē, kur pavadīt lieliskas brīvdienas kopā ar ģimeni un draugiem, atpūsties pēc saspringtas darba nedēļas vai vienkārši pārnakšņot. Tiek piedāvāta ekskursija pa saimniecību, trušu, pundurcūku un pundurkazu apskate, pirts, aktīvā atpūta, velo noma, pārgājienu un velo maršruts uz septiņiem meža ezeriem, bērnu nometņu organizēšana.


Kultūras un lauku tūrisms, senās amatu prasmes

Smiltenes novadā lauku tūrisms ir daudzveidīgs un kvalitatīvs. Tas ietver ne tikai gultas vietu un brokastis viesnīcās, viesu namos vai lauku mājās, bet arī plašus atpūtas un kultūrtūrisma elementus. Gandrīz katrā lauku sētā tiek piekoptas latviskās tradīcijas, tādejādi saglabājot latvisko identitāti. Vietās, kur tiek uzņemti tūristi, ikvienam caur izziņas un līdzdarbošanās procesu tiek dota iespēja iepazīt šo latvisko vidi, mūsu kultūras mantojumu un tradīcijas.

Lauku mājas "Donas" apmeklējums ikvienam radīs māju sajūtu. Saimnieces viesmīlīgums, aizraujošais stāstījums un līdzdarbošanās maizes cepšanas procesā, ļaus jums piedzīvot neaizmirstamus mirkļus. Turpat iespēja nobaudīt pašu izcepto maizīti ar īstu lauku sviestu, speķīti un medu, piedzerot klāt īstu lauku pienu vai zāļu tēju.

Kultūrizglītojoša programma "Maizes darbnīca" lauku mājās "Donas", Blomes pagastā, GPS [57.44161, 25.73389], T.: +37126425426, donas@inbox.lv, http://maizesdarbnica.blogspot.com/.
Maizes cepšana pēc sentēvu metodēm, pašam līdzdarbojoties cepšanas procesā. Izceptās maizes degustācija un gatavās produkcijas iegāde. Iespēja nakšņot mājīgi iekārtotos numuriņos, izmantot banketu zāli, apmeklēt pirti un ieturēt kārtīgu latvisku lauku maltīti, kā arī saimnieces pavadībā doties nelielā ekskursijā pa tuvāko apkārtni. Pirms Ziemassvētkiem iespēja darboties rūķu piparkūku darbnīcā.

Ar maizes cepšanas procesu ir iespējams iepazīties un līdzdarboties arī Jāņa Valdmaņa lauku sētā Palsmanes pusē, kā arī firsta Līvena beķerejā Kalnamuižā.

Jāņa Valdmaņa lauku sēta, "Viduspūķi"
, Palsmanes pagasts, GPS [57.36584, 26.16844], T.: +37126393523 Dažāda veida maizes cepšana, degustācija, iegāde (baltmaize, kliju, saldskābā, rupjmaize). Mājas alus un vīna degustācija, iegāde.

Firsta Līvena beķereja, Kalnamuižā, Smiltenes pagasts, GPS [57.42814, 25.90747], T.: +37164772173, www.smiltenestehnikums.lv.
Muiža atrodas kalnā, kur sākusi veidoties Smiltene. Firsts Pauls Līvens reiz aizsāka to ideju popularizēšanu, kuras bija saistītas ar sabiedrības attīstību, vispārējo labsajūtu un skaistumu. Šodien, turpinot firsta iesākto, milzīgajā muižas kompleksā saimnieko Smiltenes tehnikums. Apmeklētājiem ir iespēja baudīt firsta madāmas kārumu līniju, firsta beķerejā cepto maizi, nakšņot viesnīcā "Kalna ligzda" un izmantot aktīvās atpūtas iespējas, doties ekskursijās gida pavadībā.

No Smiltenes apkārtnes mežos ievāktajām ogām Smiltenes Sidra darītavā top meža ogu vīns un ābolu sidrs. Viesnīcas Park hotel "Brūzis" pagrabos tas tiek turēts īpašās mucās, lai nogatavinās. Šeit iespēja doties izzinošā ekskursijā un piedalīties nesteidzīgā dzērienu degustācijā.

Smiltenes sidra darītava
, viesnīca Park hotel "Brūzis", Brūža iela 2, GPS [57.42771, 25.91587], T.: +37129612267, www.hotelbruzis.lv.
Bijušā spirta brūža pagrabos top Latvijas lauku sidrs un vasaras ogu vīns. Ražošanas process ir roku darbs! Iespēja doties izzinošā ekskursijā pa sidra un vīna darītavas pagrabiem un piedalīties dzērienu degustācijā.

Visā Latvijā lauku ainavā atrodams bagātīgs kultūras mantojums, kas liecina par mūsu tautas senvēsturi un tradīcijām. Arī Smiltenes novadā šādu vietu ir daudz, taču, lai tās apmeklētu un par tām ko vairāk uzzinātu, jādodas kopā ar vietējiem gidiem.

Saimniecība "Lejas Kleperi" atrodas paugurainā apvidū, kur saimniekojot vairākās paaudzēs, ir izcili izkopta ainava un tūristiem šī vieta ir interesanta gan no kultūrvēsturiskā, gan dabas viedokļa.

Tradicionāla lauku saimniecība "Lejas Kleperi", Launkalnes pagasts, GPS [57.29059, 25.89058], T.: +37126485545
Senči saimniekojuši vairāk kā 350 gadus. Meža, medību un senlietu privātkolekcija. Pasaules Dabas fonda (WWF Latvia) nenoplicinošas mežsaimniecības demonstrējumu teritorijas saimniecība, kur iespēja iepazīt, kā veidojas mežs, sākot no kociņu stādīšanas, līdz pat mežu apsaimniekošanai. Pie mājas aug viens no dižākajiem Latvijas ošiem. Interesentiem tiek piedāvāta arī putnu vērošana.

Kā kultūrvēsturisku vietu, īpaši jāizceļ Smiltenes muižas kompleksu Kalnamuižā GPS [57.42814, 25.90747], kurā aplūkojamas no 1767.-1771.gadam celtās muižas ēkas (muižas pārvaldnieka māja, ledus pagrabs, mednieku māja, stallis, skābbarības tornis, klēts ar seniem vējrāžiem), kā arī Vācu ordeņa pilsdrupas, kas saglabājušās no 14.gadsimta Rīgas arhibīskapijas celtās Smiltenes pils. Turpat aplūkojams vienīgais Baltijā saglabājies siera namiņš - sierūzis, kas celts 1763.gadā.

Attālāk no Smiltenes, Bilskas pagastā, atrodas Mēru muiža, GPS [57.44501, 26.09264], T.: +37129227562, kas celta 1905.gadā. Muižas telpās aplūkojamas Smiltenes novadpētniecības ekspozīcijas, bet ārpusē ikvienam iespēja doties nesteidzīgā pastaigā pa izveidoto parku, kura teritorijā aug arī kuplākais ozols Baltijā ar vainaga lielumu 30x30m.

Smiltenes novada seno arodu pratēji ikvienu apmeklētāju aizrauj ar savu prasmi darināt dažādus priekšmetus, lietas, ko mūsu senči izmantojuši ikdienā un, protams, šos priekšmetus izmantojam arī mēs.

Tautas lietišķās mākslas studija "Smiltene" dalībnieces veikli savij dzijas pavedienus košos rakstos segās, cimdos, zeķēs, lakatos. Keramiķi māla piku veikli pārvērš lielākos un mazākos traukos, krūzēs, vāzēs. Lina diegs savijas ar lina audumu skaistā tērpā šūšanas salonā "Iveta", bet kalēji metālu pārvērš dekoratīvā svečturī, sētas vārtiņos un lukturīšos.

Tautas lietišķās mākslas studija "Smiltene", Atmodas iela 2, GPS [57.42203, 25.90610], T.: +37164774600
Studija piedāvā latviešu tautas kultūras mantojuma izzināšanu, dod iespēju apgūt amata prasmes dažāda vecuma interesentiem aušanā, adīšanā un tamborēšanā. Darbnīcā iespēja iepazīties ar studijas meistaru demonstrējumiem un līdzdarboties darbu tapšanas procesā. Izstāžu telpā iespējams aplūkot gatavos darbus (lupatu celiņus, galda segas, sedziņas, dvieļus, lakatiņus, cimdus, zeķes, grāmatzīmes, tautiskos brunčus u.c.). Studijas darbus iespējams arī iegādāties kā suvenīrus.

Smiltenes novada lauku sētās top krāšņas lauku tortes, mājas siers no govs vai kazas piena, bišu medus un vēl daudz kas cits. Šos amatu meistaru un mājražotāju darinājumus var iegādāties Smiltenes novada tirdziņos, kā arī dažādās izstādēs, gadatirgos un veikaliņos.

Smiltenes novadā izveidota arī amatnieku biedrība "Stiķis", kas pulcē ap sevi šos un vēl daudzus citus amatniekus un mājražotājus, lai veicinātu tradicionālo amatu un prasmju pārmantotību un popularizēšanu plašākā sabiedrībā, stiprinātu piederības izjūtu Smiltenes novadam un Latvijas vēstures mantojumam, tradīcijām un kultūras vērtībām.

Viesojoties Smiltenes novadā, izbaudot dabas un aktīvā tūrisma iespējas, kā arī iepazīstot latvisko vidi mūsu lauku sētās, nogaršojot lauku produktus un izmēģinot dažādas arodu prasmes, jūs būsiet guvuši pozitīvas emocijas un jaunus spēkus tālākam ceļam.

 

Uz tikšanos Smiltenē!

 

 

Smiltenes novada
Tūrisma informācijas centrs
Dārza iela 3, Smiltene, Smiltenes novads, LV- 4729
Tālr: +37164707575, +37126428336
tourisms@smiltene.lv
www.smiltene.lv
GPS [57.42408, 25.90777]